Kızılin Mağarası (Burdur) ve çevresinin jeomorfolojik özellikleri
Geomorphological features of Kızılin Cave (Burdur) and it's surroundings
- Tez No: 949914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma sahası Üst Miyosen, Pliyosen, Kuaterner dönemine ait yüzeyleri içerir. Sahada Alt-Orta Miyosen dönemine ait yüzeyler izlenmez. Üst Miyosen dönemine ait yüzeyler ise karstlaşma ve tektonik hareketler sonucunda parçalı bir görünüm sunar. Karstlaşma ve tektonik hareketler sonucunda bu yüzeyler üzerinde oluşan dolin, polye, flüvyokarstik depresyonlar yer yer eğimlenmiş, açılmış veya kapılmaya uğramıştır. Sahada bulunan fayların etkisinde dolin yapıları uzanmış ve yer yer kıvrılmıştır. Pliyosen dönemine ait yüzeyler ise Üst Miyosen dönemine ait yüzeylerden daha alt seviyelerde bulunur. Bu yüzeyler üzerinde bulunan karstik şekiller Sarı Derenin derine doğru aşındırması ve karstik süreçler sonucunda açılmış ve flüvyokarstik depresyonlar oluşmuştur. Sahada bulunan Kızılin Mağarası ise İnsuyu Fayı üzerinde oluşmuştur. Faylanma etkisinde oluşan mağara karstik süreçler sonucunda gelişmeye devam etmiştir. Fay yüzeyi boyunca uzanım gösteren Kızılin Mağarası suyun etkisiyle zayıf zonlara sokularak genişlemiştir. Mağaranın önünde bulunan Mandıra Ovası ise mağarayı taban suyunun alçalıp yükselmesi sonucu etkilemiştir. Paleocoğrafik süreçler boyunca taban suyu seviyesinin değişmesi ile mağara içerisinde su hareketleri değişmiştir. Taban suyundaki değişimler ve mağaraya üstten sızan sular mağarada farklı çözünme ve birikim şekillerini meydana gelmiştir
Özet (Çeviri)
The study area includes surfaces from the Upper Miocene, Pliocene and Quaternary periods. Surfaces belonging to the Lower-Middle Miocene period are not observed in the field. Surfaces belonging to the Upper Miocene period present a fragmented appearance as a result of karstification and tectonic movements. As a result of the encounter and tectonic movements, dolines, poljes and fluvial-karstic depressions formed on these surfaces have been inclined, opened or snapped in some places. Under the influence of the faults in the field, the doline structures have elongated and occasionally folded. Surfaces belonging to the Pliocene period are found at lower levels than surfaces belonging to the Upper Miocene period. The karst formations on these surfaces were opened because of deep erosion by the Sarı Stream and karst processes, and fluvial-karst depressions were formed. The Kızılin Cave in the field was formed on the İnsuyu Fault. The cave, which was formed under the influence of faulting, continued to develop because of karst processes. Kızılin Cave, which extends along the fault surface, has expanded by entering weak zones under the influence of water. The Mandıra Plain located in front of the cave has affected the cave because of the rise and fall of the ground water. Water movements within the cave have changed with the change of groundwater level throughout paleogeographic processes. Changes in the ground water and water seeping into the cave from above have caused different dissolution and accumulation patterns in the cave.