İstanbul'daki vakıf üniversiteleri'nde çalışan personellerin spor aracılığıyla strese karşı koyabilme düzeyleri üzerine bir araştırma
An analytical study on the role of sports in enhancing stress coping levels among employees at foundation universities in ıstanbul
  1. Tez No: 949915
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EREN BALIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde çalışan akademik ve idari personelin spor faaliyetleri aracılığıyla strese karşı koyabilme düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çağdaş çalışma ortamında artan stres faktörlerinin personelin psikolojik ve fiziksel sağlığı üzerindeki etkileri ele alınmakta olup; sporun, bu etkileri hafifletme ve yönetme sürecindeki rolü değerlendirilmektedir. Araştırma, katılımcıların spor yapma yatkınlıklarını, haftalık spor sürelerini ve tercih ettikleri spor branşlarını analiz ederek strese karşı koyabilme düzeyleri üzerindeki etkilerini ölçmektedir. Kantitatif yöntemin başvurulduğu çalışmada anket usulüyle veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, düzenli spor yapan personelin strese karşı koyabilme düzeylerinin, spor yapmayan personellere göre daha yüksek olduğunu ve takım sporlarının toplumsal destek mekanizmalarını sağlamlaştırarak bireylerin strese karşı koyabilme kapasitelerini artırdığını göstermektedir. Ek olarak, haftalık spor yapma süresinin artmasıyla birlikte strese karşı koyabilme düzeyinde anlamlı bir iyileşme gözlemlenmektedir. Sonuç olarak, araştırma, sporun hem bireysel hem de kurumsal seviyede stres yönetiminde aktif bir rol oynadığı görülmektedir. Vakıf üniversitelerinin idari ve akademik personellerine yönelik spor faaliyetlerini desteklemeleri ve özendirmesi motivasyonu artırıcı bir strateji olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the level of stress resistance of academic and administrative staff working in private universities in Istanbul through sports activities. In the research, the effects of increasing stress factors in the contemporary working environment on the psychological and physical health of the staff are discussed and the role of sport in the process of alleviating and managing these effects is evaluated. The research analyses the participants' tendency to do sports, their weekly sports time and their preferred sports branches and measures their effects on their ability to resist stress. Quantitative method was used in the research and data were collected through a questionnaire. The findings show that the stress resilience levels of the personnel who regularly play sports are higher than those of the personnel who do not play sports and that team sports increase the stress resilience capacity of individuals by strengthening social support mechanisms. In addition, a significant improvement in coping skills with stress is observed with the increase in the duration of weekly sports practice. In conclusion, the research shows that sport plays an active role in stress management at both individual and organisational level. It is recommended that foundation universities should support and encourage sports activities for their administrative and academic staff as a strategy to increase motivation.