Sosyal medya kullanımında din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin ortaöğretim öğrencilerinin davranışları üzerindeki etkisi
The effect of religious culture and moral knowledge course on secondary school students' behaviors in social media use
- Tez No: 949916
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma, nicel araştırma desenlerinden biri olan survey (tarama) yöntemi kapsamında, ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesinde öğrenim gören 305 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak beşli likert tipli“Sosyal Medya Kullanım Ölçeği”ve“DKAB Dersinin Sosyal Medya Kullanım Davranışlarına Etki Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma yapılırken okul türü, sınıf seviyesi, cinsiyet gibi değişkenler de incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmada verilerin analizinde korelasyon, T testi, ANOVA ve regresyon testleri kullanılmıştır. Ayrıca fark analizleri için Tukey testinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ortaöğretim öğrencilerinin“Sosyal Medya Kullanım Ölçeği”puanları ile“DKAB Dersinin Sosyal Medya Kullanım Davranışına Etki Ölçeği”puanları arasında pozitif yönde orta düzey bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte“Sosyal Medya Kullanım Ölçeği”ve“DKAB Dersinin Sosyal Medya Kullanım Davranışına Etki Ölçeği”puanlarında değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda DKAB dersinin, ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medya kullanımında bilinçli ve sorumlu bir şekilde hareket etmelerine katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between secondary school students' use of social media and the Religious Culture and Moral Knowledge course. This study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research designs within the framework of the survey method. The sample of the research consists of 305 secondary school students studying in the Sandıklı district of Afyonkarahisar province. In the study, the five-point Likert-type“Social Media Use Scale”and the“Scale of the Effect of Religious Culture and Moral Knowledge Course on Social Media Use Behaviors”were used as data collection tools. Variables such as school type, grade level and gender were also analyzed. The data obtained in the study were evaluated with SPSS 22 package program. Correlation, T test, ANOVA and regression tests were used to analyze the data. In addition, Tukey test was used for difference analysis. According to the findings obtained in the study, it was determined that there was a moderate positive relationship between the“Social Media Use Scale”scores of secondary school students and the“Impact of Religious Culture and Ethics Course on Social Media Use Behavior Scale”scores. However, it was determined that there was a significant difference in the scores of“Social Media Use Scale”and“Impact of Religious Culture and Ethics Course on Social Media Use Behavior Scale”according to the variables. In this context, it was concluded that Religious Culture and Moral Knowledge contributed to secondary school students to act consciously and responsibly in the use of social media.