Sesi görselleştirmek: Ses eğitiminde illüstrasyon, infografik ve videolardan yararlanmak
Visualizing voice: Using illustrations, infographics and videos in voice training
- Tez No: 949920
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, ses eğitimi süreçlerinde öğrenilmesi güç olan soyut kavramların, görsel, işitsel ve kinestetik yönleriyle desteklenmiş öğretim materyalleri aracılığıyla daha anlaşılır hâle getirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çıkış noktasını, ses eğitimi derslerinde sıklıkla başvurulan soyut anlatımların, öğrenciler tarafından yeterince somutlaştırılamaması nedeniyle ortaya çıkan kavramsal belirsizlikler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada ses eğitimi derslerinde sıkça kullanılan temel, soyut ve metaforik anlatımların daha anlamlı ve somut hâle getirilmesine, ayrıca öğrencilerin bilişsel temsillerini güçlendirecek alternatif öğretim materyallerine duyulan gereksinime odaklanılmıştır. Açıklayıcı karma desenle yürütülen bu araştırmada, Türkiye'deki eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan ses eğitimi uzmanlarına yönelik olarak geliştirilen nicel (n.27) ve nitel (n.8) veri toplama araçları uygulanmıştır. Elde edilen veriler, nicel boyut için SPSS, nitel boyut için ise MAXQDA programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, ses eğitimi uzmanlarının temel ve soyut kavramları öğrencilere nasıl ifade ettikleri, kullandıkları yöntem ve metaforlar belirlenmiştir. Bu kavramlara yönelik olarak öncelikle illüstrasyonlar hazırlanmış; ardından bu görseller infografik ve video formatlarına dönüştürülerek, pedagojik işlevselliği yüksek, çoklu duyusal uyarıcılara dayalı öğretim materyalleri tasarlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, geliştirilen materyallerin soyut kavramların anlaşılmasını kolaylaştırarak öğretim süreçlerini daha kapsayıcı ve etkili hâle getirebileceği öngörülmektedir. Ses eğitimi alanında görsel-işitsel materyal geliştirme çalışmalarının sınırlı oluşu, bu çalışmanın alana özgün ve disiplinler arası bir katkı sunma potansiyelini artıracağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make abstract concepts, which are difficult to learn in voice training processes, more understandable through teaching materials supported by visual, auditory and kinesthetic aspects. The starting point of the research lies in the conceptual ambiguities encountered during the learning process, which stem from students' difficulties in concretizing the abstract explanations frequently used in vocal training courses. Accordingly, the study focuses on the need to render such basic, abstract and metaphorical expressions more meaningful and tangible, and to develop alternative instructional materials that can enhance students' cognitive representations. Conducted with an explanatory sequential mixed-methods design, this research employed quantitative (n.27) and qualitative (n.8) data collection tools developed for vocal training experts working in the departments of music education at faculties of education in Turkey. The data were analyzed using SPSS for the quantitative dimension and MAXQDA for the qualitative dimension. As a result of the analyses, the methods and metaphors employed by vocal training experts to explain fundamental and abstract concepts to their students were identified. Based on these findings, a series of illustrations were initially created, which were then transformed into infographic and video formats to design instructional materials with high pedagogical functionality, grounded in multi-sensory stimuli. Based on the findings, it is anticipated that the developed materials will facilitate the understanding of abstract concepts, making the teaching processes more inclusive and effective. The limited development of audiovisual materials in the field of voice education suggests that this study has the potential to offer a unique and interdisciplinary contribution to the field.