Üniversite gençliğinde yapay zeka tutum ölçeği geliştirme ve öğrencilerin akademik başarılarında yapay zekanın rolü
Developing an attitude scale towards artificial intelligence among university students and the role of artificial intelligence in students' academic success
- Tez No: 949921
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sağlık, eğlence, hukuk, ticaret gibi pek çok alanda yaygın kullanım imkanı bulan yapay zeka teknolojileri eğitimde de etkisini giderek arttırmaktadır. Öyle ki yapay zeka, sunduğu sayısız fayda ile öğrenme süreçlerini daha etkili ve motive edici hale getirmektedir. Bu durum, üniversite öğrencilerinin yapay zekaya bakış açılarını anlamayı önemli hale getirmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın öncelikli amacı var olan ölçme aracı eksikliğinden ötürü üniversite öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutumlarını ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Bunun yanı sıra çalışmada yapay zekaya yönelik tutumun akademik başarı üzerindeki etkisinde eleştirel düşünme becerileri, kariyer motivasyonu ve akademik motivasyonun aracı rolünü incelemek hedeflenmiştir. Bu araştırma nicel araştırma deseni doğrultusunda kesitsel ve ilişkisel araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Araştırmanın ilk aşaması olan ölçek geliştirme sürecinde çevrimiçi platformlar üzerinden toplam 715, ikinci aşamasında ise 600 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Üniversite Gençliğinde Yapay Zeka Tutumu Ölçeği, Kariyer Yetkinlikleri Ölçeği, Yükseköğretimde Öğrenme Motivasyonu Ölçeği, Eleştirel Düşünme Becerisi Ölçeği ve Üniversite Öğrencileri İçin Akademik Başarı Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yapay zeka akademik fayda, yapay zeka kariyer ve gelecek planlaması ve yapay zeka motivasyonun akademik başarı üzerindeki etkisinde akademik motivasyon, kariyer motivasyonu ve eleştirel düşünme becerilerinin aracı rolü bulunduğu; yapay zeka günlük kullanımın akademik başarı üzerindeki etkisinde ise yalnızca akademik motivasyonun aracı role sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, yapay zekaya yönelik farkındalığın öğrencilerin akademik çıktıları, motivasyon unsurları ve düşünme becerileri üzerinde etkili olduğuna işaret etmektedir. Bununla birlikte çalışma, yapay zeka kullanımının her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığını ve sorumlu kullanım için eğitimciler, politika yapıcılar ve gençlerle çalışan sosyal hizmet uzmanları tarafından gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technologies, which are widely used in many fields such as health, entertainment, law, and commerce, are gradually increasing their impact in education. In fact, artificial intelligence makes learning processes more effective and motivating with the numerous benefits it offers. This situation has made it important to understand university students' perspectives on artificial intelligence. In this context, the primary aim of this study is to develop a valid and reliable scale that can measure university students' attitudes towards artificial intelligence due to the lack of existing measurement tools. In addition, the study aimed to examine the mediating role of critical thinking skills, career motivation and academic motivation in the effect of attitude towards artificial intelligence on academic achievement. This study was designed with cross-sectional and correlational research method in line with the quantitative research design. A total of 715 university students were reached through online platforms during the scale development process, which was the first stage of the research, and 600 university students were reached in the second stage. Socio-Demographic Information Form, Artificial Intelligence Attitude Scale for University Youth, Career Competencies Scale, Learning Motivation Scale in Higher Education, Critical Thinking Skills Scale and Academic Achievement Inventory for University Students were used as data collection tools. As a result of the research, it was determined that academic motivation, career motivation and critical thinking skills mediated the effect of AI academic benefit, AI career and future planning and AI motivation on academic achievement, while only academic motivation mediated the effect of AI daily use on academic achievement. This result indicates that awareness of artificial intelligence is effective on students' academic outcomes, motivational factors and thinking skills. However, the study emphasizes that the use of artificial intelligence does not always lead to positive outcomes and that necessary measures should be taken by educators, policy makers and social workers working with young people for responsible use.