PVD Yöntemi ile AISI 4140 malzemesi üzerine sentezlenen Al₂O₃ filmlerin korozyon ve tribokorozyon direncine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Al₂O₃ films synthesized on AISI 4140 material by PVD method on corrosion and tribocorrosion resistance
  1. Tez No: 949919
  2. Yazar: ZEYNEP GELENGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET TAHA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması, AISI 4140 çeliği üzerine Fiziksel Buhar Birikimi (PVD) yöntemiyle kaplanan Al₂O₃ filmlerinin yapışma, korozyon ve tribokorozyon direnci üzerine farklı kumlama basınçlarının etkilerini araştırmaktadır. Çeliğin yüzey özelliklerini iyileştirmek amacıyla 4, 6 ve 8 bar basınçlarda kumlama işlemi uygulanmış ve ardından Al₂O₃ kaplama yapılmıştır. Sonuçlar, kumlama basıncının artırılmasının adezyon direncini iyileştirdiğini göstermiştir. Al₂O₃ kaplamanın ardından korozyon direnci iyileşmiş, bu iyileşme koruyucu oksit tabakasına bağlanmıştır. Tribokorozyon test sonuçları, Al₂O₃ kaplama sonrasında örneklerin daha düşük sürtünme katsayıları sergilediğini ve daha düşük aşınma seviyeleri elde edildiğini ortaya koymuştur. Bu durum, yüzey sertliğinin artması ve sürtünmenin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Bu tez çalışması, kumlama yüzey işleminin ve Al₂O₃ PVD kaplamasının AISI 4140 örneklerinin adezyon direnci, korozyon direnci ve tribokorozyon direncini önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of varying sandblasting pressures on the adhesion, corrosion, and tribocorrosion resistance of Al₂O₃ coatings applied to AISI 4140 steel using the Physical Vapor Deposition (PVD) technique. Sandblasting was carried out at pressures of 4, 6, and 8 bar to improve the surface characteristics of the steel before applying the Al₂O₃ coating. The findings indicated that higher sandblasting pressures resulted in better adhesion resistance. Following the Al2O3 coating, an improvement in corrosion resistance was observed, which was attributed to the formation of a protective oxide layer. Tribocorrosion tests showed that the coated samples exhibited lower friction coefficients and reduced wear rates, which were linked to increased surface hardness and decreased friction. This thesis concludes that sandblasting treatment combined with Al₂O₃ PVD coating significantly enhances the adhesion, corrosion, and tribocorrosion resistance of AISI 4140 steel.