Okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyun tercihleri ve serbest oyuna yansıyanlar
Preschool children's digital game preferences and reflections on free play
  1. Tez No: 949922
  2. Yazar: SENANUR GÖKBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞARA BAYDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyunlara yönelik tercihleri, bu tercihleri etkileyen etmenler ve dijital oyunların serbest oyunlarına yansımaları incelenmiştir. Araştırma, karma yöntem desenine göre yapılandırılmış; nicel veriler 213 çocukla uygulanan anket yoluyla, nitel veriler ise belirlenen 30 çocukla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve çocuk çizimlerinden; ayrıca dijital oyun içeriklerini oyunlarına en çok yansıttığı belirlenen bir sınıfta yapılan serbest oyun gözlemlerinden elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, çocuklar tarafından en çok aksiyon, yarış ve simülasyon türündeki dijital oyunların tercih edildiği; tercihlerin cinsiyet ve yaş gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Dijital oyunları keşfetme süreçlerinde sosyal çevre (kardeş, arkadaş), medya içerikleri ve bireysel deneyimlerin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Görüşme ve çizim verileri doğrultusunda, çocukların dijital oyunlara ilişkin tercihlerini oyun türü, içeriği veya karakteri üzerinden ifade ettikleri; bazı çocukların ise çizimlerinde dijital oyunları yalnızca cihaz (örneğin tablet ya da telefon) üzerinden tanımladıkları tespit edilmiştir. Gözlem verileri doğrultusunda ise dijital oyun içeriklerinin sınıf içindeki serbest oyunlara mekân, karakter, kurgu ve materyal boyutunda yansıtıldığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, dijital oyunların okul öncesi dönem çocuklarının günlük yaşamlarında, oyun davranışlarında ve sınıf içi serbest etkinliklerinde çok yönlü bir biçimde yer bulduğu belirlenmiştir. Bulunan sonuçlar doğrultusunda, gelecekte yapılacak araştırmalarda dijital oyunların oynanma biçimleri, çocukların oyunlarına yansımaları, gelişim üzerindeki olası etkileri ile teknolojiyi anlama ve eleştirel düşünme boyutlarının kapsamlı şekilde incelenmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the digital game preferences of children in the preschool period, the factors influencing these preferences, and the reflections of digital games in their free play were examined. The research was structured according to a mixed-methods design; quantitative data were collected through a survey administered to 213 children, while qualitative data were obtained from semi-structured interviews with 30 selected children, children's drawings, and observations of free play in a classroom where digital game content was found to be most reflected in their play. According to the research findings, it was determined that children most preferred action, racing, and simulation types of digital games, and that preferences differed according to demographic variables such as gender and age. It was revealed that social environment (siblings, friends), media content, and individual experiences were effective in the process of discovering digital games. Based on interview and drawing data, it was found that children expressed their preferences regarding digital games in terms of game type, content, or characters; however, some children defined digital games in their drawings solely in terms of the device (e.g., tablet or phone). Based on observation data, it was observed that digital game content was reflected in free play within the classroom in terms of space, characters, plot, and materials. The results of the research revealed that digital games have a multifaceted presence in the daily lives, play behaviors, and classroom-based free activities of children in the preschool period. Based on the findings, it has been suggested that future research should comprehensively examine how digital games are played, how they are reflected in children's play, their effects on development, and the dimensions of understanding technology and critical thinking.