Çalışanların erişilememe hakkı
Employees' right to disconnect
  1. Tez No: 949923
  2. Yazar: CEMİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen dijital teknolojiler ve dijitalleşme, çalışma yaşamında köklü dönüşümlere neden olmuş ve çalışanların boş zamanlarına yönelik beklentileri derinden etkilemiştir. Bu dönüşüm süreci, özellikle sürekli çevrim içi olma zorunluluğu ile birlikte“erişilememe hakkı”kavramını gündeme getirmiştir. Çalışanların iş dışı zamanlarında da işle bağlantılı olmaya zorlanmaları, insan onuruna yaraşır çalışma hakkını, dinlenme hakkını ve tembellik hakkını tehdit eder hale gelmiştir. Bu tez çalışması, dijital dönüşümün çalışanların iş dışı zamanlarına müdahalesi üzerinden erişilememe hakkını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, erişilememe hakkının tarihsel, hukuki ve toplumsal boyutlarını ele alarak çalışanların bu hakka ne ölçüde sahip olduklarını ortaya koymaktır. Ayrıca erişilememe hakkının ihlallerinin bireysel, kurumsal ve hukuki sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş, dijitalleşmenin etkilerini doğrudan deneyimleyen çalışanlarla yapılan mülakatlar temelinde veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda, erişilememe hakkının Türkiye'de yasal olarak tanımlanmadığı, işveren talepleri ile çalışanların özel yaşam sınırlarının çoğu zaman ihlal edildiği ve bu durumun iş-yaşam dengesini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, dijitalleşmenin beraberinde getirdiği görünmez emeğin çalışan haklarını nasıl aşındırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of digital technologies and widespread digitalization have fundamentally transformed working life and significantly affected employees' rights to personal time. One of the key issues emerging from this transformation is the“right to disconnect”, which has gained importance with the increasing demand for constant online presence. Employees being expected to remain connected even outside of working hours undermines their right to rest, leisure, and human dignity in labor conditions. This thesis focuses on examining the right to disconnect within the context of digital transformation and its effects on workers' off-duty time. The primary aim is to investigate the historical, legal, and social dimensions of this right and evaluate the extent to which employees can exercise it. Furthermore, the thesis analyzes the individual, institutional, and legal consequences of violations of this right. A qualitative research method was adopted, and data was collected through interviews with employees who are directly impacted by digitalization. The findings show that the right to disconnect is not legally recognized in Turkey, that employer expectations often infringe on employees' personal boundaries, and that this negatively affects work-life balance. The results reveal how digitalization leads to the erosion of labor rights through invisible labor expectations.