Foreign policy of the republic of Kazakstan: Regional perspectivies
Kazakistan Cumhuriyeti'nin dış politikası: Bölgesel perspektifler
- Tez No: 94994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İşbu tezde Kazakistan Cumhuriyetinin 1991 Aralık ayında kazandığı bağımsızlıktan beri sürdürdüğü milli yapılanma siyasetinin bu ülkeye has özellekler ve o siyasetinin ülkenin temel dış politika yönelişindeki yansımaları üzerinde durulmaktadır. Konunun anlatımı sırasında ülkenin tarihsel geçmişi, ve özellikle Kazak halkının asırlar boyunca mağruz kaldığı sömürgeci Çarlık dönemi ve daha sonra onun yerini alacak olan ve şüphesiz daha da zalim olan Sovyet döneminin bıraktığı izleri ele alınmaktadır. Kazakistan'ın tarihi“mirası”olan ve emsali kolay bulunamayacak olan demografik dengesizlik günümüzün Kazak dış politikisını yönlendiren en temel etkenlerden birisidir. Bu tezimde üzerinde durulan konulardan biri de Kazakistan'ı Rusya Federasyonu'na ve diğer BDT devletlerine karşı“tavizci”taraf olmaya zorlayan sebepler ve durumlar ve onların değerlendirilmesidir. Kazakistan'ın tarihsel ve siyasi özellikler dışında ülkenin dış politikasının altında yatan iktisadi ilişkiler ve özellikle bu ülke için en hayati meselelerden biri olan Hazar Deniz petrollerinin üretimi ve dünya piyasasına nakli konulan da ele alınmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this present work, I attempt to present the peculiar way of nation-building in the Republic of Kazakstan since its independence in December 1991 and its reflection in the main trends of the republic's foreign policy. While doing this, I also emphasize the republic's historical background, especially its long-lasting suffering from Tsarist colonial rule, which later was replaced by more severe Soviet rule. I dwell on the past and current demographic situation in the republic, which beyond doubt plays one of the most important roles in the formation and commitment of the republic's policy. In my thesis, I evaluate the reasons and circumstances that force the republic to commit a 'concessive' policy towards Russia and the Commonwealth of Independent States countries. Besides historical and political peculiarities, I also consider the economic aspects of the republic's foreign policy, which to a great extent is based on exploring practical ways of exporting Caspian oil and gas.