Lavanta turizminin deneyimsel pazarlama yoluyla geliştirilmesi: Nöroturizm eksenli deneysel bir araştırma
Developing lavender tourism through experiential marketing: An experimental research based on neurotourism
  1. Tez No: 949943
  2. Yazar: ALİ ÇAĞLAR AKÇIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta'nın lavanta turizmi potansiyelini araştırmak ve deneyimsel pazarlama yoluyla geliştirilmesini incelenmektir. Bu çalışmada Isparta ölçeğinde lavanta turizmi destinasyonu olan Kuyucak köyü incelenmiş ve deneyimsel pazarlama ile geliştirilmesi unsurlarına değinilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı 'lavanta kokulu köy'sloganıyla isim yapmış Kuyucak köyünü ziyaret eden katılımcılar oluşturmaktadır. Isparta'nın alternatif turizm potansiyelini yansıtmada lavanta turizmi deneyimine sahip kişiler seçilmiştir. Araştırma, örnek grup ile EEG cihazı aracılığıyla yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırma için nörobilim araştırma ve uygulama yöntemleri uygun görülmüştür. Elde edilen bulgular, ziyaretçilerin lavanta tarlalarında geçirdikleri zamanın duygusal ve bilişsel düzeyde olumlu etkiler yarattığını; özellikle görsel, kokusal ve dokunsal deneyimlerin ziyaretçilerin zihinsel süreçlerinde yüksek düzeyde etkileşim oluşturduğunu göstermektedir. Deneyimsel pazarlamanın beş duyuyu harekete geçiren yönleri, destinasyonun algılanmasında ve akılda kalıcılığında önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, Kuyucak Köyü'nün lavanta turizmi açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğu, bu potansiyelin etkin bir deneyimsel pazarlama stratejisi ile desteklenmesi durumunda ziyaretçi memnuniyetinin ve destinasyon sadakatinin artırılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the lavender tourism potential of Isparta and to examine how it can be developed through experiential marketing. In this context, Kuyucak Village, a prominent lavender tourism destination within the Isparta region, has been analyzed, and elements for its development through experiential marketing have been addressed. The study group consists of participants who visited Kuyucak Village, known by the slogan“The Lavender-Scented Village,”located in the Keçiborlu district of Isparta. Participants were selected among individuals who have experienced lavender tourism and thus reflect Isparta's alternative tourism potential. The research was conducted face-to-face with the sample group using an EEG (electroencephalography) device. Neuroscientific research and application methods were deemed appropriate for this study. The findings reveal that the time visitors spend in lavender fields has a positive impact on both emotional and cognitive levels. In particular, visual, olfactory, and tactile experiences create a high level of interaction in the visitors'mental processes. The aspects of experiential marketing that engage all five senses play a significant role in shaping destination perception and memorability. As a result, Kuyucak Village is found to have a high potential for lavender tourism. This potential can be further enhanced through the implementation of effective experiential marketing strategies, thereby increasing visitor satisfaction and destination loyalty.