Ortaokul kız öğrencilerinin metin tabanlı kodlama sürecinde hata ayıklama deneyimleri: Bir durum çalışması
Debugging experiences of secondary school female students in the text-based coding process: A case study
  1. Tez No: 949949
  2. Yazar: SEMİHA ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında ortaokul kız öğrencilerin metin tabanlı kodlama süreçlerinde hata ayıklama deneyimlerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma desenlerinden tekli durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları bir devlet ortaokulunun 5,6 ve 7. kademelerinde öğrenim gören 12 kız öğrenciden oluşmuştur. Araştırma kapsamında, kız öğrencilere 3 görev verilmiş ve metin tabanlı kodlama yoluyla 3 görevi tamamlamaları istenmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleri alınarak son şekli verilen, gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci günlükleri yoluyla toplanmıştır. Veriler, açık kodlama yoluyla tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Tüm kodlar, alt-temalar ve temalar araştırmada toplanan verilerden ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçları, kız öğrencilerin görevleri tamamlama süreçlerinde kullanıcı girişi oluşturma, hata bulma, matematik formülü oluşturma ve hataları düzeltme süreçlerinde zorluk yaşadıkları ve metin tabanlı kodlama sürecinde mantık hataları, söz dizimi hataları ve değişken oluşturma hataları yaptıkları ortaya çıkmıştır. Kız öğrencilerin bu hataları yapmalarının nedenleri, deneyimsiz olmaları, görevleri yanlış anlamaları, kodu anlayamamaları, kod yapılarını tam öğrenememe ve görevlerin başında tasarım yapmamaları olarak ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına, göre kız öğrenciler bu hataları ve zorlukları deneme yanılma yaparak veya destek alarak aşmışlardır. Bu zorluklara rağmen, kız öğrencilerin görevleri tamamladığı ve süreçte motivasyon azalması-artması- öz güven azalması- artması, mutluluk, üzüntü, kızgınlık, çaresizlik, umut gibi çelişkili durum ve duygular yaşadıkları orta çıkmıştır. Kız öğrencilerin birçok hata ile karşılaşıp görevleri bırakma aşamasına gelmelerine rağmen bırakmalarının en önemli sebepleri bağlamsal faktörler olarak ortaya çıkmıştır Araştırma sonuçlarına göre, kız öğrencilerin çok hırslı olması, süreç içerisinde birbirileri ile yarışma durumuna girmelerine neden olmuş, özellikle grubun 5,6 ve 7. Kademelerden oluşması onlar arasındaki rekabeti daha da arttırmıştır. Özellikle kodlamayı yaptıkları laboratuvarın teknik altyapı olarak çok iyi durumda olması da altyapı sorunları yaşamamalarını ve hata ayıklama sürecine odaklanmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore middle school female students' debugging experiences during text-based coding processes. A single case study, one of the qualitative research designs, was used within the scope of the research. The participants consisted of 12 female students studying in grades 5, 6, and 7 at a public middle school. As part of the study, the girls were given three tasks and were asked to complete them through text-based coding. The data were collected through observation, semi-structured interviews, and students' journals, all developed by the researcher and finalized after expert reviews. The data were analyzed inductively through open coding. All codes, sub-themes, and themes emerged from the data collected during the research. The results of the study showed that the female students faced difficulties during the task completion process, especially in areas such as creating user input, identifying errors, forming mathematical formulas, and correcting mistakes. They also made logic errors, syntax errors, and variable creation errors during the text-based coding process. The reasons behind these mistakes included lack of experience, misunderstanding the tasks, inability to comprehend the code, incomplete learning oKayf code structures, and failure to engage in design thinking at the beginning of the tasks. According to the findings, the female students overcame these challenges and errors either through trial and error or by seeking support. Despite these difficulties, the female students completed the tasks and experienced fluctuating motivation levels and contradictory emotions such as increased/decreased self-confidence, happiness, sadness, anger, helplessness, and hope throughout the process. Although they encountered many errors and reached the point of giving up coding, the primary reasons they did not quit were identified as contextual factors. The study found that the female students' ambition led to a competitive environment, particularly intensified by the participation of students from different grade levels (5th, 6th, and 7th grades). Additionally, the well-equipped technical infrastructure of the computer lab helped them avoid technical issues and focus more effectively on the debugging process.