Ortaokul öğrencilerinin bilgisayar programlama tutum ve özyeterlilik düzeyleri ile programlama araçlarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of secondary school students' computer programming attitudes and self-efficacy levels and their views on programming tools
  1. Tez No: 694538
  2. Yazar: GÖRKEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerine bilgisayar programlama da kullanılan araçların uygunluğuna yönelik öğrenci görüşlerini incelemektir. Araştırma kapsamında 2020-2021 eğitim- öğretim yılında Aydın Lider Okullarında 5., 6. ve 7. sınıfta öğrenim gören 155 ortaokul öğrencisi (64 kız 91 erkek) ile uygulama yapılmıştır. Arduino programlamada ortaokul öğrencileri için blok veya metin tabanlı programlama eğitimi verilmektedir. Yaş düzeyine göre blok tabanlı programlama ile metin tabanlı programlama alan öğrenciler için uygun araç öğrenci görüşleri ile birlikte 40 soruluk anket ve 5 soruluk odak görüşme yapılmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, önceden alınan kodlama eğitimi gibi konulara göre uygunluk belirlenmiştir. Bilgisayar programlama araçlarında eğitim alan öğrenciler belli kriterlerde uygulanması gereken programlama düzeyi belirlenmiştir. Araştırma sonucunda programlama yeterliliğinin 7. sınıf öğrencilerde bilgisayar programlama özyeterliliğinde daha iyi olduğu bulunmuştur. Bu çalışma ortaokulda bilgisayar programlama da kullanılan araçların kullanılmasında öğrenme yönünde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the students' opinions about the suitability of the tools used in computer programming to middle school students. The scope of the study, 155 secondary 5th, 6th and 7th grade school students (64 female and 91 male) in Aydın Lider Schools in the 2020-2021 academic year were applied. Block or text-based programming training is provided for middle school students in Arduino programming. A 40-question questionnaire and a 5-question focus interview, along with student views, were the appropriate tools for students who took lock-based programming and text-based programming according to age level. In the study, gender, age was determined according to the coding education received previously. Students who receive in computer programming tools education have determined the level of programming that should be implemented in certain criteria. As a result of the research, it was found that 7th grade students programming proficiency is better in computer programmıng self-efficacy levels. This study will guide the use of tools used in computer programming in secondary school in terms of learning.