Reklamda yapay zeka kullanımı ve reklamcılıkta dönüşümü
Use of artificial ıntelligence in advertising and transformation in advertising
- Tez No: 949950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada reklamcılık alanında yapay zeka teknolojilerinin kullanımı ve bunun sektördeki dönüşümü incelenmiştir. Yapay zeka reklamcılık süreçlerinde veri analizi, hedefleme, kişiselleştirme ve optimizasyon gibi alanlarda önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde yapay zeka destekli reklamlar, reklam ajansları ve markalar için büyük fırsatlar sunmakta ve reklamın etkinliğini artırmaktadır. Yapay zeka teknolojileri, büyük veri analizleriyle tüketicilerin davranışlarını daha iyi anlamayı ve reklam mesajlarını hedef kitleye özelleştirmeyi sağlamaktadır. Ancak, etik kullanım ve veri gizliliği gibi konular da önemli birer tartışma noktası oluşturmaktadır. Reklamcılar, yapay zeka teknolojilerini etik kurallar çerçevesinde ve tüketicilerin güvenliğini ön planda tutarak kullanmalıdır. Gelecekte, reklamcılık sektöründe yapay zeka destekli reklamcılık uygulamalarının daha da yaygınlaşması beklenmektedir. Bu süreçte reklamcılar teknolojinin sunduğu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek yenilikçi ve etkili reklam stratejileri geliştirmeye devam edeceklerdir. Ancak, insan yaratıcılığının ve stratejik düşüncenin yapay zeka ile birleştirilmesi gerekecektir. Sonuç olarak yapay zeka teknolojilerinin reklamcılıkta kullanımı sektörde önemli bir dönüşüm yaratmakta ve reklam ajansları ile markalar arasında rekabet avantajı sağlamaktadır. Öte yandan bu teknolojilerin doğru ve etik bir şekilde kullanılması, hem tüketicilerin hem de reklamcılık profesyonellerinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study the use of artificial intelligence technologies in the field of advertising and the transformation of this use in the sector are examined. Artificial intelligence plays an important role in areas such as data analysis, targeting, personalisation and optimisation in advertising processes. Today, AI-supported advertisements offer great opportunities for advertising agencies and brands and increase the effectiveness of advertising. Artificial intelligence technologies enable better understanding of consumer behaviour through big data analysis and customising advertising messages to the target audience. However, issues such as ethical use and data privacy are also important points of discussion. Advertisers should use artificial intelligence technologies within the framework of ethical rules and by prioritising the safety of consumers. In the future, artificial intelligence-supported advertising applications are expected to become more widespread in the advertising sector. In this process, advertisers will continue to develop innovative and effective advertising strategies by making the best use of the opportunities offered by technology. However, human creativity and strategic thinking will need to be combined with artificial intelligence. In conclusion, the use of artificial intelligence technologies in advertising creates a significant transformation in the sector and provides a competitive advantage between advertising agencies and brands. However, the proper and ethical use of these technologies is critical to the long-term success of both consumers and advertising professionals.