Âşık Nesimi Çimen'in hayatı, sanatı ve şiirleri
Life, art and poems of Âşık Nesimi Çimen
- Tez No: 949951
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Âşık Nesimi Çimen 20. yüzyılın dikkate değer âşıklarındandır. Hakkında yapılan veya isminin yer aldığı çalışmaların sayısı sınırlıdır. Hayatı hakkında aktarılan kısıtlı bilgilerdeki yanlışlıklar sürüp gitmiştir. Hâlbuki Nesimi'nin hayatı, sanat anlayışını ve doğal olarak şiirlerini derinden etkilemiştir. Çocuk yaşlarından itibaren çaldığı cura ve icra ettiği usta malı eseler, içerisinde bulunduğu sosyal ortamın da etkisiyle söylenmiştir. Elbistan'da yaşadığı sosyal çevrenin etkisiyle Hakikatçi eserlere yönelmiş ve pek çok usta malı esere kaynaklık etmiştir. Hayatının ikinci evresi denilebilecek 1961 sonrasında İstanbul'a taşınmış ve burada politik gruplarla iç içe bir hayat sürmeye başlamıştır. 1965 sonrasında kendi şiirlerini icra etmeye başlaması da edindiği politik düşüncelerin bir ürünüdür. Değişen sosyal ortama göre şekillenen sanatçı kişiliği her defasında baştan sona değişmemiş, yalnızca dönüşmüştür. Onun politik şiirlerinde aynı zamanda Alevi öğretisinde yer alan motiflere sık sık rastlanılmaktadır. Bu sebeple sanat hayatında sürekli bir dönüşüm ve ilerleme içerisinde olduğunu söylemek yerindedir. Zira Avrupa'da yaşadığı yıllarda, içerisinde bulunduğu gurbet ortamının etkisiyle yazdığı şiirlerde politik, sosyoekonomik, inanç, doğa, özlem, aşk gibi pek çok konu tespit edilebilmektedir. Şiirlerinde hemen her zaman barışı, insan haklarını, yurt sevgisini, emeğin değerini, çalışan sınıfların üstünlüğünü, zalime karşı direnmeyi, aydınlanmayı öğütlemiştir. Şiirlerinin ve dünya görüşünün ortak teması insandır.
Özet (Çeviri)
Aşık Nesimi Çimen is one of the most remarkable minstrels of the 20th century. The number of studies about him or his name is limited. Inaccuracies in the limited information about his life have continued. However, Nesimi's life deeply influenced his understanding of art and, of course, his poetry. The cura he played since his childhood and the masterpieces he performed were sung with the influence of the social environment in which he lived. Under the influence of the social environment in which he lived in Elbistan, he was inclined to Hakikatçi works and was the source of many masterpieces. After 1961, which can be called the second phase of his life, he moved to Istanbul where he began to live a life intertwined with political groups. After 1965, he began to perform his own poetry, which is also a product of his acquired political thoughts. Shaped by the changing social environment, his artistic personality did not change completely each time, but only transformed. At the same time, motifs from Alevi teachings can often be found in his political poetry. For this reason, it can be said that he was in a constant state of change and progress in his artistic life. In his poems written during his years in Europe, under the influence of the foreign environment in which he lived, many themes such as politics, socio-economics, faith, nature, yearning and love can be identified. In his poetry, he almost always preached peace, human rights, love of country, the value of work, the superiority of the working class, resistance against oppressors, and enlightenment. The common theme of his poetry and worldview is man.