Farklı sinterleme işlemlerinin katmanlı monolitik zirkonya materyallerine mekanik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical effects of different sintering processes on layered monolithic zirconia materials
- Tez No: 949952
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı sinterleme işlemlerinin, yapısında farklı mol oranlarında yitriyumla stabilize edilmiş olan çok katmanlı monolitik zirkonya materyallerin mekanik ve mikroyapısal özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, iki farklı presinterize, kendiliğinden renkli (pre-shaded) translusent monolitik zirkonya materyali olan Kuraray-Noritake KATANA™ YML (18 mm, NW) ve Kuraray-Noritake KATANA™ UTML (18 mm, ENW) kullanılmıştır. Farklı sinterleme sıcaklıkları ve sürelerinin, bu materyallerin özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Farklı sinterleme sıcaklıkları ve sürelerine tabi tutulan örnekler bükülme dayanımı testi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi ve mikroyapısal analiz (X-Ray Kırınımı) ile değerlendirilmiştir. Deneylerde kullanılacak test örnekleri, presinterize NW renkli çok katmanlı monolitik zirkonya bloklarından (KATANA Zirconia YML ve KATANA UTML), CAD/CAM teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Sinterleme sonrası yaklaşık %20 büzülme dikkate alınarak, nihai boyutları 4×15×2,1 mm olacak şekilde CAD yazılımı ile tasarlanmıştır. Her bir materyal grubu için, güç analizi doğrultusunda sağlanacak şekilde n = 14 örnekten oluşan üç alt grup oluşturulmuştur. Üç farklı sinterleme protokolü uygulanmış ve ardından örnekler bükülme dayanımı, SEM ve XRD testlerine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda, farklı sinterleme süreleri arasında bükülme dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0,05); ancak farklı zirkonya materyalleri arasında anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different sintering protocols on the mechanical and microstructural properties of multilayered monolithic zirconia materials stabilized with varying molar ratios of yttria. In this study, two different pre-sintered, pre-shaded, translucent monolithic zirconia materials were used: Kuraray-Noritake KATANA™ YML (18 mm, NW) and Kuraray-Noritake KATANA™ UTML (18 mm, ENW). The effects of different sintering temperatures and durations on these materials were examined. The specimens, subjected to various sintering durations and temperatures, were evaluated by means of three-point flexural strength testing, scanning electron microscopy (SEM), and X-ray diffraction (XRD) analysis.The test specimens were fabricated from pre-sintered, multilayered, pre-shaded zirconia blocks (KATANA™ Zirconia YML and KATANA™ UTML) using CAD/CAM technology. Considering approximately 20% shrinkage after sintering, the final dimensions of the specimens were designed as 4 × 15 × 2.1 mm using CAD software. For each material group, three subgroups consisting of 14 specimens (n = 14) were created based on power analysis. Three different sintering protocols were applied, and the specimens were subsequently subjected to flexural strength testing, SEM, and XRD analyses. As a result of the study, no statistically significant difference was found in flexural strength between different sintering durations (p > 0.05); however, a significant difference was observed between different zirconia materials (p < 0.05).