Milli güvenlik riski bağlamında doğal afetler: Türkiye'nin deprem yönetimi politikaları üzerine bir araştırma
Natural disasters in the context of national security risk: A research on Türkiye's earthquake management policies
  1. Tez No: 949956
  2. Yazar: GÜLCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Doğal afetler, son yıllarda giderek artış göstererek milyonlarca insanın hayatını olumsuz yönde etkileyip ölümlere, yaralanmalara, mal kayıplarına ve ciddi yıkımlara sebep olmuştur. Bunun yanında, doğal afetlerin bilinen bu yıkıcı etkilerinin dışında ekonomik, yönetsel ve diğer alanları içeren milli güvenlik risklerine sebep olma potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışmanın ana problemi doğal afetlerin ve özellikle depremlerin Türkiye'de bir milli güvenlik riski olarak tanımlanıp tanımlanmadığını, temel politika belgeleri çerçevesinde araştırılmasıdır. Bu bağlamda, AFAD öncesi ve sonrası dönemde bu konuda bir paradigma değişimi yaşanıp yaşanmadığı tartışılmıştır. Depremlerin ulusal güvenlik açısından meydana getirebileceği riskler, başta altyapı yıkımı (şehir yapıları, ulaşım ağları, enerji altyapısı, iletişim, nükleer, su ve kanalizasyon hizmetleri) olmak üzere üstyapı tahribatı (eğitim ve sağlık tesisleri, beşeri sermaye, fabrika ve üretim tesisleri), ekonomik kayıplar (tarım, turizm, finansal sektör, ticaret, kalkınma ve ekonomik büyüme) ve kamu düzeninin bozulması (sınır güvenliği, göç, istihbarat, uluslararası yardımlar) olmak üzere dört ana başlıkta ele alınmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda; Türkiye'nin temel afet yönetimi politika belgelerinde çoğunlukla (%88) geleneksel afet zararlarının ön plana çıkartıldığı, milli güvenlik boyutundaki risklere ise daha sınırlı şekilde (%12) yer verildiği görülmüştür. Bununla birlikte deprem ile milli güvenlik arasındaki ilişkiyi doğrudan kuran tek bir eylem tespit edilebilmiştir. Bu durum, afet yönetimi belgelerinde fiziksel ve doğrudan zararların önceliklendirildiğini; ancak afetlerin ulaşım ve iletişim altyapısı, beşerî sermaye, ekonomik kalkınma, tarım ve turizm, kamu düzeni ve dezenformasyon gibi stratejik güvenlik risklerinin yeterince kapsanmadığını göstermektedir. Bu bulgu, Türkiye'de afet yönetiminin milli güvenlik perspektifiyle daha bütüncül bir yaklaşıma evrilmesi gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have been on the rise in recent years, adversely affecting the lives of millions of people and causing deaths, injuries, property losses and serious destruction. In addition to these known devastating effects, natural disasters have the potential to cause national security risks including economic, administrative and other areas. The main problem of this study is to investigate whether natural disasters and especially earthquakes are defined as a national security risk in Turkey within the framework of key policy documents. In this context, it is discussed whether there has been a paradigm shift in this regard in the pre- and post-AFAD period. The risks that earthquakes may pose for national security are discussed under four main headings: destruction of infrastructure (urban structures, transportation networks, energy infrastructure, communication, nuclear, water and sewage services), destruction of superstructure (education and health facilities, human capital, factories and production facilities), economic losses (agriculture, tourism, financial sector, trade, development and economic growth) and disruption of public order (border security, migration, intelligence, international aid). As a result of the content analysis, it has been observed that Turkey's main disaster management policy documents mostly (88%) emphasize traditional disaster damages, while risks in the dimension of national security are included in a more limited way (12%). However, only one action could be identified that directly establishes the relationship between earthquakes and national security. This shows that physical and direct damages are prioritized in disaster management documents; however, strategic security risks of disasters such as transportation and communication infrastructure, human capital, economic development, agriculture and tourism, public order and disinformation are not adequately covered. This finding indicates that disaster management in Turkey needs to evolve to a more holistic approach with a national security perspective.