Coverage of the Vietnam anti war movement in Time and Newsweek, 1965-1971
Time ve Newsweek'te Vietnam Savaşı karşıtı hareketlerin haberleri, 1965-1971
- Tez No: 94996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUSSELL L. JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Vietnam savaşı sırasında savaş karşıtı göstericiler hakkında basında çıkan haberlerin etkisi üzerinde çok durulan bir konudur. Basının 1965 ve 1967 yılları arasında savaş karşıtı gösterileri nasıl değerlendirdiğini iki önde gelen derginin Time ve A/ewswee/c'in haberlerini ele alarak ortaya koymaya çalıştım. Yedi yıllık süre içerisinde iki dergi olumsuz yaklaşımdan daha yansız yayına yönelmiştir. Bu değişimi, süregelen yıllar arasındaki belli başlı gösterileri inceleyerek yansıtmaya çalıştım. Basındaki savaş karşıtı gösterilere dair haberlerin savaş üzerinde etkili olup olmadığını ortaya koymaya çalıştım. Genellikle savaş karşıtları hakkındaki haberler 1968'den sonra olumsuz değil daha yansız bir yayına yönelindiğine işaret eder ve basın haberlerinde taraf tutmamaya çalışarak protestocuları önyargısız bir biçimde yansıtmaya çalışmıştır. Basında yer alan savaş karşıtı protestoların savaşın gidişatı üzerinde çok somut bir etkisi olmamıştır aynı zamanda basındaki haberler ve halkın savaş karşıtları hakkındaki görüşleri ele alındığında basının etkileme gücünün ölçülmesinin zor olduğu anlaşılır. Bu konu basının ne derecede etkili olduğu hakkında tartışmaya yol açan bir dönemdir ve medya, yönetim ve toplum ilişkilerinin karmaşık yapısını ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The impact of the news coverage of the antiwar movement was an important issue during the Vietnam War. I tried to uncover the attitudes of the press towards the protesters by examining the two major news magazines; Time and Newsweek between the years 1965 to 1971. During these seven years period the coverage moved from a negative reporting to a more neutral reporting. By examining the major demonstrations that took place between these years, I reflected the shift in the approach of both magazines. I tried to uncover whether the coverage of the antiwar movement had an effect on the war efforts. Most of the time after 1 968, the coverage was at best neutral towards the protesters but generally they did not want to take any stance in the debate and tried to reflect the protests without any bias. The antiwar movement did not have a decisive impact on the war and at the same time, by examining their coverage and the public opinion, it can be said that the influence of the media over the public was hard to weigh. That period reflected the debate about the impact of the press and presented the complex relations among the press, administration and public.