Müzelerde sergilenen sunum kaplarının tarihsel süreçteki değişim ve gelişiminin incelenmesi
Examining the change and development of presentation vessels exhibited in museums in the historical process
- Tez No: 949968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SEÇİM, DR. COŞKUN BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Müzelerdeki sunum kaplarının değişim ve gelişimini sistemli biçimde ele alan çalışmaların azlığı, bu alanda önemli bir araştırma boşluğuna işaret etmektedir. Araştırmanın temel amacı, müzelerde sergilenen mutfak ekipmanları içerisinde yer alan sunum kaplarının tarihsel evrimini ortaya koymak ve bu kapların estetik, işlevsel ve kültürel yönlerini dönemsel bağlamda incelemektir. Çalışma, disiplinlerarası bir yaklaşımla gastronomi, arkeoloji, sanat tarihi ve kültürel miras alanlarını bir araya getirerek sunum kaplarının yerel ve ulusal kimliğin oluşumuna katkı sağlayan kültürel göstergeler olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada yöntem olarak, nitel bir yaklaşım benimsenmiş; İzzet Koyunoğlu Müzesi ve Konya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen sunum kapları, doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sunum kapları; üretildikleri malzeme, teknik özellikleri, kullanım amaçları ve tarihsel bağlamları açısından analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, sunum kaplarının Neolitik Dönem'den Cumhuriyet Dönemi'ne kadar geçen süreçte malzeme, form ve işlev açısından önemli değişimler geçirdiği belirlenmiştir. Özellikle teknik gelişmelerin, estetik anlayışın ve dönemin sosyal yapısının bu kapların tasarımına doğrudan yansıdığı görülmüştür. Ayrıca, kapların törensel ve gündelik yaşamda taşıdığı sembolik anlamların da dönemlere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu araştırma, mutfak ekipmanlarının sadece yemek sunumu için kullanılan araçlar olmadığını, aynı zamanda bir toplumun kültürel belleğini yansıtan önemli miras unsurları olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, müzelerde yer alan mutfak eşyalarının belgelenmesi ve korunmasının hem akademik araştırmaların derinleşmesi hem de kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük bir önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The scarcity of studies systematically addressing the changes and developments of presentation vessels in museums indicates a significant research gap in this area. The main purpose of the research is to reveal the historical evolution of presentation vessels among the kitchen equipment exhibited in museums and to examine the aesthetic, functional and cultural aspects of these vessels in a periodic context. The study brings together the fields of gastronomy, archaeology, art history and cultural heritage with an interdisciplinary approach and reveals that presentation vessels are cultural indicators that contribute to the formation of local and national identities. A qualitative approach was adopted as a method in the research; presentation vessels exhibited in İzzet Koyunoğlu Museum and Konya Archaeology Museum were examined using the document analysis method. Presentation vessels were analyzed in terms of the material they were produced from, their technical features, their intended use and their historical context. As a result of the study, it was determined that presentation vessels underwent significant changes in terms of material, form and function from the Neolithic Period to the Republican Period. In particular, it was observed that technical developments, aesthetic understanding and the social structure of the period were directly reflected in the design of these vessels. In addition, it has been determined that the symbolic meanings of vessels in ceremonial and daily life vary from period to period. This research shows that kitchen equipment is not only used for food presentation, but also important heritage elements that reflect the cultural memory of a society. The research findings show that the documentation and preservation of kitchenware in museums is of great importance both in terms of deepening academic research and transferring cultural heritage to future generations.