Türkiye'deki Somalililerin göç sürecinde Türkiye'yi konumlandırmaları ve göç deneyimleri
Positioning of turkey by the Somalians in Turkey in the course of migration and their migration experiences
  1. Tez No: 949969
  2. Yazar: RAHİME MERCAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Türkiye'nin özellikle 2000'li yıllarla birlikte Afrika ülkeleri ile hız ve derinlik kazanan ilişkileri Afrika kıtasıyla olan insan hareketliliğini ve dolayısıyla da farklı Afrika ülkelerinin kültürleriyle Türk toplumunun etkileşimini artırmıştır. Afrika ülkeleri ile olan ilişkiler, zaman içinde öğrenci hareketlilikleri ve farklı amaçlarla Türkiye'ye Afrikalı göçmen akışı ile sonuçlanmış ve bu durum Afrika kıtasıyla göç alışverişinde Türkiye'nin kaynak, transit ve hedef ülke olmasına zemin hazırlamıştır. Bu kapsamda, Afrika'dan Türkiye'ye göç edenler arasından Somali uyruklu olanlar çalışma konusu edilmiştir. Çalışmada farklı hukuki statü ile Türkiye'de bulunan Somali uyruklu göçmenlerin göç deneyimleri ve göç süreçlerinde Türkiye'yi nasıl konumlandırdıkları ele alınmaktadır. Böyle bir çalışmanın yapılmasında temel amaç, özellikle son yıllarda Ankara'da Somali uyruklu göçmenlerin sayısında artış olması ve bu yoğun göçün nedeninin belirlenmek istenmesidir. Çalışmadaki bir diğer amaç Türkiye'deki Somalili göçmenlerin göç deneyiminde Türkiye'ye yönelik görüşlerini ve onların göç sürecinde Türkiye'yi konumlandırma biçimlerini belirlemek ve göç sürecine destek olan sosyal ağlar ile sermayeleri tespit etmektir. Aynı zamanda Türkiye'deki Somalililerin Türk toplumu ile olan temasları, Türkiye'de kültürel değerlerini sürdürebilme durumları, karşılaştıkları sorunlar ve genel olarak Türkiye'den memnun olma durumları tespit edilerek Türk-Somali etkileşimi hakkında bir genel çerçeve çizilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Somalililerin göç deneyimi, Türkiye'deki yaşamları, geleceğe yönelik düşünceleri ve göç sürecinde Türkiye'yi konumlandırmalarına yönelik derinlemesine analiz yapılması hedeflendiğinden çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma evreni Somalili göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı illerden biri olan Ankara'dır. Çalışmada olasılıklı olmayan örnekleme tekniklerinden amaçlı ve kartopu örnekleme tekniği ile belirlenen 10'u kadın 16'sı erkek toplam 26 Somalili göçmenle görüşülmüştür. Çalışmada nitel verilerin geçerlik ve güvenirlik sorununun ortadan kaldırılması amacıyla MAXQDA20 programı kullanılmış ve tema analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler literatürdeki verilerle ilişkilendirilerek benzerlik ve farklılıklar noktasında kuramsal değerlendirmeler yapılarak ve mevcut durum ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey's relations with African countries, which have gained momentum and depth, especially since the 2000s, have increased human mobility with the African continent and, consequently, the interaction between Turkish society and the cultures of different African countries. Relations with African countries have resulted in student mobility and the influx of African migrants to Turkey for various purposes over time, laying the groundwork for Turkey to become a source, transit, and destination country in migration exchanges with the African continent. In this context, Somali nationals among those who have migrated from Africa to Turkey are determined as the subject of this thesis. The study examines the migration experiences of Somali immigrants in Turkey with different legal statuses and how they position Turkey in their migration processes. The main purpose of such thesis is to determine the reasons for preferring Turkey, especially given the increase in the number of Somali immigrants in Ankara in recent years. Another objective of this thesis is to determine the views of Somali migrants in Turkey regarding their migration experience and how they position Turkey in their migration processes, as well as to identify the support mechanisms available during the migration process. Additionally, the thesis aims to identify the factors that facilitate and complicate their lives in Turkey, as well as the effects of these factors on their interactions with Turkish society, thereby providing a general framework for Turkish-Somali interaction. In line with these objectives, qualitative research method has been used in the thesis, as the aim was to conduct an in-depth analysis of Somalis' migration experience, their lives in Turkey, their thoughts about the future, and how they position Turkey in the migration process. The target population of the study is Ankara, one of the provinces where Somali migrants live in large numbers. In the study, 26 Somali migrants, 10 women and 16 men, were interviewed using purposive and snowball sampling techniques, which are non-probability sampling techniques. In order to eliminate the validity and reliability questions regarding the qualitative data, the MAXQDA20 program was used and a thematic descriptive analysis was performed. The obtained data were related to the data in the literature, and theoretical evaluations were made in terms of similarities and differences, and the current situation was revealed.