A Life between piety and politcs: Aziz Mahmud Hüdayi (ca.1543-1628)
Din (darlık) ve politika arasında bir hayat: Aziz Mahmud Hüdayi (ca.1543-1628)
  1. Tez No: 94998
  2. Yazar: GONCA BASKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Azîz Mahmûd Hüdâyî onaltıncı yüzyılın sonu ve onyedinci yüzyılın başı Osmanlı İmparatorluğu 'nun en önemli ruhani, politik ve entellektüel şahsiyetlerinden biridir ve günümüz Türk toplumunda hatırası hala canlıdır. Onun hayatı Osmanlı tarihinin, içte ve dışta bir dizi can alıcı gelişmenin meydana geldiği, çok önemli bir dönemine isabet eder. Çalışmanın ilk kısmı, derviş hayatının temelini oluşturan bazı kavramlar; Osmanlı ilmiye teşkilatı; Celvetiyye tarikatının kökenleri, tarihi ve temel prensipleri; Osmanlı İmparatorluğu içinde, giderek artan merkezileşme ve sünnî İslam prensiplerinin sağlamlaşmasına karşı gelişen tepki hareketleri; Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin sultanların şeyhi olarak yerleşmesinde etkili olan dönemin bazı önemli politik şahsiyetleri hakkında birincil ( Ecvibe-i Mutasavvifâne, Halîl Paşa 'ya Mektuplar, Tezâkir) ve ikincil kaynaklarda mevcut bilgilerin ışığında Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin hayatındaki dönüm noktalarına ayrılmıştır. İkinci bölüm, Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin iki takipçisi ile olan iletişimi (Ecvibe-i Mutasavvifâne ve Halîl Paşa 'ya Mektuplar) ve sultanlara yazdığı mektuplar (Tezâkir) hakkındadır. Çalışmanın üçüncü kısmı Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin Tezâkir' de mevcut, nasihatnâme literatürü çerçevesinde değerlendirilen, siyaset ve, Kadızâdeliler hareketi çerçevesinde değerlendirilen, din hakkındaki yorumları üzerinde durmaktadır. Ek I Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin edebi eserlerinin ve bunların mevcut yayımlarının gözden geçirilmesidir. Tezâkir'm metin içerisinde alıntı yapılan kısımları Ek E' de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Azîz Mahmûd Hüdâyî was one of the most important spiritual, political and intellectual figures of the late sixteenth and early seventeenth century of the Ottoman Empire and his memory is still alive in the present-day Turkish society. His life-span corresponds to the crucial period of the Ottoman history which is marked by a series of significant developments both within and outside the Empire. The first part of this study is devoted to the turning points in Azîz Mahmûd Hüdâyî' s life in the light of the primary (Ecvibe-i Mutasawifane, Letters to Halîl Paşa, Tezâkir) and the secondary sources on the concepts that form the basis of dervish life; on Ottoman ilmiyye organisation; on the origins, history and basic principles of the Celvetiyye order; on the development of opposition movements to the growing centralisation and consolidation of the principles oîsünnî Islam within the Ottoman Empire; and on some significant political figures of the age who were influential in Azîz Mahmûd Hüdâyî' s establishing himself as the şeyh of the sultans. The second chapter is an evaluation of his correspondance with two of his followers, Ecvibe-i Mutasawifane and Letters to Halîl Paşa, and of the letters he wrote to the sultans, Tezâkir. The third part of this study is about Azîz Mahmûd Hüdâyî' s comments, as found in Tezâkir, on politics, which is treated within the context of the nasihatnâme genre, and on piety, which is treated within the context of the Kadızâdeli movement. Appendix I is an overview of the literary outputs of Azîz Mahmûd Hüdâyî and their present state of publication. Excerpts from Tezâkir that have been referred to in the text are given in their original form in Appendix II.