Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin yumuşak güç politikası: Yunanistan örneği (Politikalar, uygulamalar ve karşıtlıklar) 1991-2011
Turkey's soft power policy in the post-Cold War era: The case of Greece (Policies, practices and contradictions) 1991-2011
- Tez No: 966212
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesi dünya da birçok devletin hem sahip olduğu politikaların hem de etki alanlarının değişmesine ve kırılmasını yol açmıştır. Türkiye bu kırılımlardan ve değişimlerden en çok etkilenen ülkelerin başında gelmiştir. Özellikle gerek Balkanlar'da gerekse Orta Asya'da ortaya çıkan yeni dinamiklerin Türk dış politikasında bazı adımların daha stratejik planlar çerçevesinde ve daha farklı gereklilikler doğrultusunda atılmasını zorunlu kılmıştır. Nitekim, tarihsel süreç içerisinde dış politikada zorunluluklar ve iç politikadaki gelişmeler Türkiye'yi bu yönde değişime zorlar hale getirmiştir. Türkiye bu dönüşüm içerisinde çok yönlü bir dış politika stratejisi izlemeye başladığı 70'li yıllardan itibaren hem İslam coğrafyası hem de daha sonra ortaya çıkan Balkan ve Türk devletleri ile ilişkilerinde tarihsel mirasın kendine getirdiği avantajları görerek adımlar atmaya, ortak tarihi ve kültürel birlikteliği ön plana çıkarmaya başlamıştır. AK Parti döneminde Stratejik Derinlik çerçevesinde sistemleştirilen bu politik dönüşüm ile Yumuşak Güç prensiplerini uygulayarak ilgi alanına giren devletleri etkileyerek, cezbederek Türkiye'nin politikası doğrultusunda yol izlemelerini ve etki alanını genişletmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda çalışmamız ile Türk Dış Politikasının tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşümü anlayarak Yumuşak Güç prensibinin Balkanlar'da nasıl uygulanmaya çalışıldığını ve Yunanistan üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War has led to significant changes and fractures in both the policies and spheres of influence of many countries around the world. Turkey stands out as one of the countries most affected by these shifts and changes. In particular, the emergence of new dynamics in the Balkans and Central Asia has necessitated strategic steps in Turkish foreign policy within the framework of different requirements. Indeed, throughout the historical process, necessities in foreign policy and developments in domestic politics have compelled Turkey to undergo changes in this direction. Within this transformation, Turkey began to pursue a multifaceted foreign policy strategy, especially from the 1970s onwards, by taking advantage of the historical heritage in its relations with both the Islamic geography and later emerging Balkan and Turkic states. During the AK Party era, this political transformation, systematized within the framework of Strategic Depth, aimed at applying the principles of Soft Power, influencing and attracting states within its sphere of interest, guiding them along its own policy, and expanding its influence. In line with our study, we aimed to reveal how the principle of Soft Power was attempted to be applied in the Balkans and its impact on Greece by understanding the transformation of Turkish foreign policy in the historical process.