Max Scheler'in etik görüşü çerçevesinde hayvan sorunu
The animal problem within the framework of Max Scheler's ethical view
  1. Tez No: 950000
  2. Yazar: İLAYDA KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde Scheler'in etik görüşünden hareketle hayvan sorununun nasıl temellendirilebileceği tartışılacaktır. Scheler hayvan sorununa odaklanmasa da onun düşünceleri bu sorunun bir aşamasına – hayvanlarla karşılaşmalarda hayvan durumlarının değerlendirilmesinin etik özelliği sorununa – çözüm sunar niteliktedir. Scheler'de hayvan sorununun temellendirilmesinin üç ayağı olduğu söylenebilir: kozmosla birlik duygusu, sevme ve anlama. Kozmosla birlik duygusu kişinin ahlâki tamlığının temelini oluşturur. Sevme ve anlama ise başkasını sevme ve anlamadır. Bu da hayvan durumları değerlendirilirken başkaları olarak hayvanları anlamanın ve sevmenin gerekliliğine götürür. Scheler hümanizmleri insan merkezli olmaları bakımından eleştirir. İnsan kozmomorfik bir varlıktır. Dolayısıyla Scheler insanı doğanın karşısına yerleştirmez, insan doğadandır. İnsanın ahlâki tamlığı için gerekli olan duygusal tamlığı onun kozmosla özdeşleşme duygusuna dayanır. İnsan bunun temelinde başkasını, ondan farklı olanı anlayabilir. Bununla birlikte Scheler'e göre yaşam kendi başına değerlidir ve yaşam değerlerinin taşıyıcıları bütün canlılardır. Sevgi değerli olana yönelen bir hareket olduğundan hayvana da yönelecektir. Hayvan durumlarının değerlendirilmesinde anlama önemli bir unsurdur. Çünkü günümüzde insanların, hükümetlerin hayvan durumları karşısında şiddete başvurmalarının en önemli sebeplerinden biri başkasını, hayvanları anlamamadır. Scheler'e göre anlamayla birlikte gerçek sevgi de başkası olarak başkasına yönelen sevgidir. Scheler'in etik görüşü hayvan sorununun her perspektifine bir çözüm sunamasa da onun düşünceleriyle birlikte felsefede bir etik mesele olarak hayvan sorununu tanımak ve temellendirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses how the animal problem can be grounded through Scheler's ethical view. Although Scheler does not focus on the animal problem, his ideas offer a solution to certain aspects of it, namely, the ethical character of the evaluation of animal situations. In Scheler's thought, the grounding of the animal question has three pillars: the sense of unity with the cosmos, love and understanding. The sense of unity with the cosmos is the basis of one's moral perfection. Loving and understanding, on the other hand, refer to loving and understanding the other. This leads to the necessity of understanding and loving animals in their alterity when evaluating animal situations. Scheler criticizes humanisms for being anthropocentric. Human is a cosmomorphic being. Therefore, Scheler does not place humankind in opposition to nature. The emotional perfection of human beings, which is necessary for their moral perfection, is based on their sense of identification with the cosmos. On this basis, human beings can understand the other, the one who is different from them. Moreover, according to Scheler, life is valuable in itself and all living beings are the bearers of the vital values. Since love is an act directed towards what is valuable, it will also be directed toward animals. Understanding is an important element in evaluating animal situations. Today, one of the main reasons why people and governments resort to violence in response to animal-related issues is the failure to understand the other – that is, animals. True love, in Scheler's view, is love aimed at the other as the other. Although Scheler's ethical view cannot provide solutions to every aspect of the animal problem, it is possible to recognize and ground the animal problem as an ethical problem in philosophy with his thoughts.