Dağıtımcı liderlik eğitim programının zümre başkanlarının liderlik becerilerine etkisi
The effect of the distributed leadership training program on the leadership skills of the heads of departments
- Tez No: 950022
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada,“Dağıtımcı Liderlik Eğitim Programının Zümre Başkanlarının Liderlik Becerilerine Etkisi”araştırılmıştır. Araştırma karma metodoloji ile gerçekleştirilmiş ve nicel kısmında, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenden faydalanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise deney grubunda yer alan katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi sürecinde içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde bulunan bir lisede görev yapan gönüllü zümre başkanları ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 5 ve kontrol grubunda 5 zümre başkanı yer almıştır. Araştırmanın nicel verileri,“Zümre İçi Dağıtımcı Liderlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri, nicel verilerin analizi için kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde“Dağıtımcı Liderlik Eğitim Programı”na katılım sağlayan deney grubundaki zümre başkanlarının liderlik becerilerinin arttığı görülmüştür. Yapılan ön test-son test sonuçlarına göre deney grubunda yer alan zümre başkanlarının dağıtımcı liderlik toplam puanları ile ölçeğin alt boyutları olan motivasyon, iş birliği ve mesleki bağlantı boyutlarında, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Bu durum, uygulamanın zümre başkanları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu ve zümre başkanlarının dağıtımcı liderlik becerilerine katkı sağladığını göstermektedir. Kontrol grubunda yer alan zümre başkanlarının liderlik becerilerinde ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca deney grubunda yer alan zümre başkanlarına, eğitim programı ile ilgili görüşleri sorulmuş ve zümre başkanları tarafından olumlu değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of the 'Distributive Leadership Training Programme on the Leadership Skills of Department Heads.' The research was conducted using a mixed methodology, and and in the quantitative part, a pretest-posttest control group experimental design was utilised. In the qualitative part of the research, semi-structured interviews were conducted with the participants in the experimental group, and content analysis was performed during the evaluation of the data obtained. The research was conducted with volunteer department heads working at a high school in Konya during the 2024-2025 academic year. There were 5 department heads in the experimental group and 5 in the control group. The quantitative data of the research were collected using the 'Distributive Leadership within the Department Scale.' The qualitative data were obtained using a semi-structured interview form developed by the researcher. Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks Tests were used to analyse the quantitative data. Content analysis was used to analyse the qualitative data. The findings of the study indicate that the leadership skills of department heads in the experimental group who participated in the 'Distributive Leadership Training Programme' have improved. According to the pre-test and post-test results, the total scores of the department heads in the experimental group on the distributive leadership scale and its sub-dimensions, namely motivation, cooperation, and professional connection, showed a statistically significant increase compared to the control group. This indicates that the programme had a positive effect on department heads and contributed to their distributive leadership skills. No significant difference was observed in the leadership skills of department heads in the control group. In addition, department heads in the experimental group were asked for their opinions on the training programme and provided positive evaluations.