،تفسير القرآن المجيد للإمام عبد الباقي التبريزي البغدادي (ت: 1039هـ)؛ دراسة وتحقيق: من الآية (18) من سورة الإسراء .إلى الآية (72) من سورة المؤمنون
Abdu'l-Bâkî et-Tebrîzî'nin (V.H. 1039) Tefsîru'l- Kur'âni'l- Mecîd isimli eserinin İsrâ Sûresi 18. Ayet ilâ Mu'minûn Sûresi 72. Ayetleri arasının inceleme ve tahkiki
- Tez No: 950025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Mohammad Mjalli Rababa'h
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu çalışma Abdu'l-Bâkî et-Tebrîzî'nin Tefsîru'l- Kur'âni'l- Mecîd isimli eserinin bir kısmını inceleme ve tahkik yönünden ele almakta ve şu ana soruyu cevaplandırmaya çalışmaktadır: Abdu'l-Bâkî et-Tebrîzî kimdir ve İsrâ Sûresi 18. Âyet ilâ Mu'minûn Sûresi 72. Âyetleri arası özelinde tefsirinin genel çerçevesi nedir? Bu minvalde ilk olarak müfessirin özgeçmişi ve ilmi hayatı hakkında bilgi verilmiş, ardından tefsirindeki metodu ile tefsir ve tefsir usulüyle ilgili birtakım meselelerdeki tutumu ortaya konulmuştur. Sonrasında ise tefsirinin İsrâ Sûresi 18. Âyet ilâ Mu'minûn Sûresi 72. Âyetleri arasındaki kısmının tahkiki ve dipnotlandırılması yapılmak suretiyle metin analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tezde şu metotları kullanmıştır; Tarihsel metod: Bu metodu eserde geçen rivayetlerin sıhhatini tespit etmede, müfessirin hayatını incelemede ve müfessirin kendisine itimat ettiği kaynakları tespit etmede kullanmıştır. Tümevarım metodu: Bu metotla müfessirin hayatını ve yaşadığı dönemi ele almıştır. Analiz metodu: Bu metotla, tahkik edilen eserde geçen ilmi problemleri ele almış, onları yorumlamış ve eserin müfessirin arzu ettiği şekle en yakın halini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Tasvir etme metodu: Bu metodu, tahkik edilen eserin mahtut nüshalarını ve müfessirin hayatını tasvir ederken kullanmıştır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Yine bu çalışmayla birçok sonuca ulaşılmıştır. Bunların en önemlilerinden bir kısmı şunlardır: Tebrizi tefsirinin kendi döneminde yazılan diğer tefsirler arasındaki konumuna ulaşılmıştır. Yine tefsir ve Kur'an ilimleri açısından bu tefsirde çalışılması gereken pek çok konunun var olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durumun bazı gerekçeleri vardır. Bunlar: mezkur tefsirde tefsir ve Kur'an ilimlerine dair birçok meselenin bulunması, müfessirin eserine aldığı alimlerin görüşlerini sadece zikretmekle kalmayıp, aynı zamanda o görüşleri tahlil etmesi ve bir kısmını diğerine tercih etmek suretiyle bu görüşleri karşılaştırmasıdır. Bu durumun en bariz örneği Zemahşeri ve Beydavi üzerine yaptığı eleştirel yorumlarda kendisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines a specific part of the tafsīr of the Glorious Qur'an by ʻAbd al-Bāqī al-Tabrīzī (d.1039 AH) in terms of theory and text edition criticism, and it tries to answer the main question, which is: Who is ʻAbd al-Bāqī al-Tabrīzī and what is the textual image of his tafsīr, from the verse (18) of Sūrat al-Isrāʼ to verse (72) of Sūrat al-Muʼminūn. Therefore, the study presented the personal and scholarly biography of Tabrīzī, the methodology that he followed in his tafsīr, and his position on some of the sciences related to the tafsīr and its origins, in addition to the text of Al-Tabrizi's tafsīr from the verse (18) of Surat Al-Isra to verse (72) of Surat Al-Mu'minun, edited and commented. In the study, the researcher adhered to the historical approach: by confirming the authenticity of the mentioned works, studying the life of the mufassir, and documenting the sources and references he adopted, and the inductive approach: by inducting his life and the reality in which he lived, and the analytical approach: by studying the scientific problems contained in the investigated text, and commenting on it, and working to bring out the manuscript to the closest image put forward by the mufassir, and the descriptive approach: by describing the written copies of the manuscript, and describing the life of the mufassir. The study consists of an introduction, two chapters, and a conclusion, and the study concluded with several results: The importance of Al-Tabrizi's tafsīr among the tafāsīr in his time, and its merit that there should be further studies examining several aspects of this tafsīr in terms of ʻIlm al-tafsīr and ʻUlūm al-Qurʼān. Because of the large number of tafsīr issues and the ʻulūm al-Qurʼān contained in it, he not only conveyed the opinions of ʿulamāʾ but instead analyzed them and compared them by weighting some over others. The most prominent examples of this particularity are his istidrākāt on al-Zamakhsharī and al-Bayḍāwī.