Kesirli ısı ve dalga denklemlerinin kesirli fourier dönüşümü ile analitik çözümleri
Analiytical solutions of fractional heat and wave equations with fractional fourier transform
  1. Tez No: 950067
  2. Yazar: SENANUR BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN, DOÇ. DR. ŞUAYİP TOPRAKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Mittag-Leffler fonksiyonu yardımıyla tanımlanan kesirli Fourier dönüşümü kullanılarak, lineer kesirli kısmi diferansiyel denklemlerin analitik çözümleri sistematik olarak incelenmiştir. [1] [2] nolu kaynakta sunulan çalışmalardan esinlenerek, kesirli Fourier dönüşümünün kesirli diferansiyel denklemlerin çözümündeki etkinliği genişletilmiş ve bu yöntemin avantajları detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında, klasik ve kesirli ısı denklemlerinin çözümleri kesirli Fourier dönüşümü ile yeniden türetilmiş ve yöntemin geçerliliği doğrulanmıştır. Daha sonra, a∈(0,1) ve β∈(1,2) parametre aralıklarında tanımlı uzay-zaman kesirli ısı denklemi, kesirli Fourier dönüşümünün kesirli türev operatörleri üzerindeki etkili dönüşüm özellikleri sayesinde çözülmüştür. Son olarak, a,β∈(1,2) aralığındaki çift taraflı kesirli dalga denklemi, yine Mittag-Leffler temelli kesirli Fourier dönüşümü yaklaşımıyla analiz edilerek kapalı form çözümü elde edilmiştir. Çalışmanın temel katkısı, kesirli Fourier dönüşümünün özellikle Mittag-Leffler fonksiyonu temelinde kesirli türev operatörlerinin dönüşümündeki etkinliğini göstermek ve bu yöntemi daha karmaşık denklem sınıflarına genişletmektir. Elde edilen sonuçlar, [1] [2] nolu çalışmalarda sunulan bulguları destekler nitelikte olup, aynı zamanda yöntemin uygulama alanını genişletmektedir. Çalışmanın sınırlılıkları, lineer denklemler ve özel başlangıç/sınır koşulları altında çözümler sunması olarak belirtilebilir. Gelecek çalışmalar için nonlineer kesirli modellerin analizi ve sayısal yaklaşımların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, analytical solutions of linear fractional partial differential equations are systematically investigated using the fractional Fourier transform based or by the Mittag-Leffler function. Inspired by the studies presented in [1] [2], the effectiveness of the fractional Fourier transform in solving fractional differential equations is expanded and the advantages of this method are presented in detail. In the first stage of the study, the solutions of classical and fractional heat equations are derived again by the fractional Fourier transform and the validity of the method is verified. Then, the double-sided fractional heat equation defined in the parameter intervalsa∈(0,1) and β∈(1,2) is solved by means of the effective transformation properties of the fractional Fourier transform on the fractional derivative operators. Finally, the double-sided fractional wave equation for a a,β∈(1,2) is analyzed again by the Mittag-Leffler based fractional Fourier transform approach and a closed form solution is obtained. The main contribution of the study is to show the effectiveness of the fractional Fourier transform in transforming fractional derivative operators, especially based on the Mittag-Leffler function, and to extend this method to more complicated equation classes. The obtained results support the findings presented in the study [1] and also expand the field of application of the method. The limitations of the study can be stated as providing solutions under linear equations and special initial/boundary conditions. Analysis of nonlinear fractional models and development of numerical approaches are recommended for future studies.