Plastik ekstrüzyonda kalibrasyon ve soğutma olaylarının incelenmesi
The Plastics extrusion of calibrations and cooling
- Tez No: 95007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Günümüzde geniş bir uygulama alam bulan plastik ekstrüzyonu, plastiklerin şekilendirilmesinde önemli avantajlar sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan ekstrüderler, birçok işlemi birarada yapan ve işlemi, diğer işlemlere göre ekonomik kılan birer makinalardır. Bu nedenle, çalışmada ekstrüzyon yöntemi, ekstrüderler ve hatları, özellikle kalibrasyon üzerinde durulmuştur. Ekstrüzyon işlemi, plastik bir malzemenin akıcı bir hale getirilerek belirli bir şekil vermek amacıyla şekilli bir kalıptan ( matristen ) basmç yardımıyla geçirilmesi işlemidir. Çalışmanın birinci ve üçüncü bölümünde plastik ekstrüzyon esası ve ekstrüderler incelenmiştir. Vida çeşitleri ve dizaynları ve ekstrüder kafaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde plastik malzemeler, ekstrüzyon malzemeleri ve ekstrüzyonda malzeme akışı işlenmiştir. Plastik ekstrüzyonda elde edilen mamul veya yan mamullerin şekil, boyut ve yüzey kalitesini sağlayan ve soğutulmasında etkin rol oynayan kalibrasyon dördüncü bölümde etraflıca işlenmiştir. Ayrıca soğutma ve kalibrasyonda karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur. Son bölümde, ekstrüzyon işlemi ve kalibrasyonlar tartışılarak sonuca ulaşılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The extrussion process ; which offers the advantages of a completely versatile processing technique to shape plastics materials. The extruders provided the most economicable way, comparing the other the techniques in processing plastics. The extrussion process is to make the plastics material flowable and to press it through die. This is way, it is chosen as a working subject extrussion, extruders and extruder lines and the calibrations of products. It is investigatied, the natural of the processing and the extruder, and types and design of the proper screw at the first and third chapters of this thesies. In the second chapter, the row plastics materials are investigated to select the convinying one's for extrussing processing. It is also investigatied the flow of mixed material ( melt and solid). The problems faces during the calibrations, in the fourth chapter, the surfaces quality form of the dimensions, cooling process and calibrations of products and semi products has been discuss. At the end, extrussion process and calibrasion are discuss and reach conclusion.