Özel yetenekli öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları ile akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes of gifted students towards Turkish lesson and their academic achievement
- Tez No: 950071
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM NİLAY IŞIKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, özel yetenekli öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarını çeşitli demografik ve akademik değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel problemi, öğrencilerin Türkçe dersine ilişkin tutumlarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim durumu, aile gelir düzeyi, kitap okuma sıklığı ve BİLSEM'e giriş alanı gibi faktörlerle olan ilişkisini ortaya koymaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerine uygun olarak betimsel ve ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Yozgat Fatma Temel Turhan BİLSEM'de öğrenim gören 100 özel yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Ünal ve Köse (2014) tarafından geliştirilen 27 maddelik Türkçe Dersi Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi gibi parametrik test teknikleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutum puanları (X̄=4.12, SS=.68) genel olarak olumlu düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine gifted students' attitudes toward the Turkish course in terms of various demographic and academic variables. The main research problem focuses on the relationship between students' attitudes toward Turkish and factors such as gender, age, grade level, parental education status, family income level, reading frequency, and BİLSEM enrollment field.The research was designed as a descriptive and correlational survey study in accordance with quantitative research methods. The sample consisted of 100 gifted students attending Yozgat Fatma Temel Turhan BİLSEM during the 2024-2025 academic year. Data were collected using the Turkish Course Attitude Scale (27 items) developed by Ünal and Köse (2014) and a personal information form prepared by the researcher. Parametric test techniques including independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were employed for data analysis.Findings revealed that students' attitude scores toward Turkish course were generally positive (M=4.12, SD=.68).