Affetmenin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkileri: Başkalarını ve kendini affetme üzerine bir inceleme
The effects of forgiveness on psychological well-being: An examination of forgiving others and self-forgiveness
  1. Tez No: 950075
  2. Yazar: SİNEF EYLÜL DOĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, başkalarını affetme ve kendini affetme düzeylerinin bireylerin psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlayan bir betimsel çalışmadır. Çalışmanın örneklem grubunda toplamda 440 katılımcı yer almaktadır. Örneklem seçimi yapılırken, katılımcıların yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet gibi demografik özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmanın amacına ulaşmak için, affetmenin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla üç ana ölçek kullanılmıştır: Başkalarını Affetme Ölçeği, Kendini Affetme Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği. Bu ölçekler, temel kavramları ölçme ve katılımcıların affetme düzeyleri ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi değerlendirme açısından önemli araçlar olarak seçilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde, katılımcıların demografik özellikleri ve temel değişkenlerin dağılımını anlamak için tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) hesaplanmış, ayrıca değişkenlerin etkisini değerlendirmek için Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi ve gruplar arasındaki farkları incelemek için İlişkisiz Örneklemler için t-Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, affetmenin psikolojik terapilerde etkin bir araç olabileceğini ve bireylerin ruhsal sağlıklarını iyileştirmede önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research aimed at examining the effects of levels of forgiveness towards others and self-forgiveness on individuals' psychological well-being. The sample group of the study consists of 440 participants in total. When selecting the sample, demographic characteristics such as age, education level, and gender were considered. To achieve the research objectives, three main scales were used to measure the effects of forgiveness on psychological well-being: the Forgiveness of Others Scale, the Self-Forgiveness Scale, and the Psychological Well-Being Scale. These scales were chosen as important tools for measuring the core concepts and evaluating the relationship between participants' forgiveness levels and psychological well-being. In the data analysis, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standard deviation) were calculated to understand the distribution of demographic characteristics and key variables. Furthermore, to evaluate the effects of variables, Stepwise Multiple Regression Analysis and Independent Samples t-Test, as well as One-Way Analysis of Variance (ANOVA), were used to examine differences between groups. The findings of the study suggest that forgiveness may be an effective tool in psychological therapies and play a significant role in improving individuals' mental health.