Üniversite öğrencilerinin kişiler arası ilişkilerinde affetme ve manevi iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between forgiveness and spiritual well-being levels in interpersonal relationships among university students
- Tez No: 993251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Manevi iyi oluş ve affetme, kişinin ruhsal denge ve ilişkisel uyumunu şekillendiren iki temel psikolojik yapı olarak dikkat çekmektedir. Manevi iyi oluşun, kişinin yaşamına anlam verme, öz yeterlik algısı ve psikososyal uyum gibi unsurlar üzerinde belirleyici olduğu; affetmenin ise kişilerarası ilişkileri düzenleyen önemli bir psikolojik süreç olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda çalışmanın problemi, manevi iyi oluşun affetme davranışıyla nasıl bir etkileşim içinde olduğunu ve bu ilişkinin düzeyini ortaya koymaktır. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Manevi iyi oluşu ölçmek için İyi Oluşun Maneviyat Endeksi (İOME), affetme eğilimini değerlendirmek için Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği (KİAÖ) kullanılmış; bulgular korelasyon ve regresyon analizleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, İOME ile KİAÖ toplam puanları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. İOME'nin KİAÖ toplam puanının %16,5'ini açıkladığı belirlenmiştir. Ayrıca İOME'nin affetme, soruna yönelme ve olumluya odaklanma gibi alt boyutlarla düşük-orta düzeyde pozitif ilişkiler gösterdiği tespit edilmiştir. KİAÖ'nün alt boyutları arasındaki ilişkilerin de güçlü ve pozitif olduğu görülmüş; affetmenin manevi iyi oluşla bütüncül bir biçimde bağlantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, manevi iyi oluş düzeyi arttıkça öğrencilerin affedicilik eğilimlerinin de yükseldiğini ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Çalışma, manevi iyi oluşun affetme davranışının önemli bir yordayıcısı olduğunu; kişinin yaşam şemaları, öz yeterlik algısı ve kişilerarası tutumlarının bu etkileşimden etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Spiritual well-being and forgiveness stand out as two fundamental psychological constructs that shape an individual's emotional balance and relational harmony. Spiritual well-being is known to play a decisive role in aspects such as meaning-making, perceived self-efficacy, and psychosocial adjustment, whereas forgiveness functions as a significant psychological process that regulates interpersonal relationships. Accordingly, the central problem of this study is to examine how spiritual well-being interacts with forgiveness behavior and to determine the extent of this relationship. The research was conducted using a quantitative method and was carried out with a sample of university students. The Spiritual Well-Being Index (SWBI) was employed to measure spiritual well-being, while the Interpersonal Forgiveness Scale (IFS) was used to assess forgiveness tendencies; the findings were evaluated through correlation and regression analyses. The results indicate a moderate positive relationship between SWBI and the total scores of IFS. SWBI was found to explain 16.5% of the variance in IFS total scores. Furthermore, SWBI displayed low-to-moderate positive correlations with subdimensions such as forgiveness, problem orientation, and positive focus. The subdimensions of IFS also demonstrated strong and positive intercorrelations, leading to the conclusion that forgiveness is holistically associated with spiritual well-being. The findings reveal that as spiritual well-being increases, students' tendency to forgive also rises, and this relationship is statistically significant. The study demonstrates that spiritual well-being is an important predictor of forgiveness behavior and that individuals' life schemas, perceived self-efficacy, and interpersonal attitudes are influenced by this interaction.