Serbest eczanelerin muvazaalı işletilmesi
Collusive operation of private pharmacies
  1. Tez No: 950077
  2. Yazar: ANIL SÜRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hukuk sistemimiz, kişilere dilediği gibi sözleşme yapma ve malvarlığında tasarrufta bulunma yetkisi tanımış olsa da kamu düzeni gereği kimi sınırlamalar öngörmüştür. Bu sınırlamaları aşmak ya da gerçek iradelerini gizlemek maksadıyla kişilerin birtakım hukuki işlemler tesis ettiği görülmektedir. Bunlardan biri olan muvazaa kavramı; tarafların üçüncü kişileri yanıltmak maksadıyla gerçek iradelerini gizleyerek yaptıkları hukuki işlem olarak tanımlanabilir. Serbest eczanelerin, kamu hizmeti niteliğindeki sağlık hizmeti görmesi sebebiyle kanun koyucu serbest eczanelerin işletilmesi için birtakım özel koşullar öngörmüştür. Bu sebeple, serbest eczanelerin muvazaalı işletildiğine uygulamada sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmamızda; serbest eczanelerin hukukumuzda yeri ve öneminin, serbest eczanelerin işletilmesinin koşullarının, serbest eczanelerin işletilmesinde muvazaanın uygulamadaki görünümlerinin incelenmesi ve serbest eczanelerin muvazaalı işletilmesinin genel hükümlerdeki muvazaadan farkı ve hukuki sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although our legal system grants individuals the authority to make contracts and dispose of their assets as they wish, it has foreseen certain limitations due to public order. It is observed that individuals establish certain legal transactions in order to overcome these limitations or to conceal their true will. One of these, the concept of collusion, can be defined as a legal transaction carried out by the parties by concealing their true will in order to mislead third parties. Since private pharmacies provide health services that are considered as public services, the legislator has set forth certain special conditions for the operation of private pharmacies. For this reason, it is frequently encountered in practice that private pharmacies are operated in collusion. In this study, it is aimed to examine the place and importance of private pharmacies in our law, the conditions for operating private pharmacies, the appearances of collusive operation of private pharmacies in practice, and to evaluate the difference between the collusion in the general provisions and the legal consequences of the collusive operation of private pharmacies.