İmam Muhammed b. Ebû'l- Kâsım b. Babcûk el-Bakkâlî el-Harizmî'nin 'Miftâhü't-tenzîl' İsimli Tefsirinden Tâhâ ve Enbiyâ Surelerinin Tahkik ve Değerlendirilmesi
Analysis and Evaluation of Suras al-Tahā'a and al-Anbiyā from Imam Muhammad b. Abū al-Qāsim b. Babjūk al-Baqālī al-Harizmī's Tafsir titled 'Miftāh al-tanzīl'
  1. Tez No: 950084
  2. Yazar: YOUSEF ABDULLAH MOHAMED ALHAJSALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
İmam el-Bakkâlî'nin tefsiri, hicri altıncı yüzyılın en önemli tefsirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Müellifi, bu dönemin önde gelen ilim adamlarından biridir. Miftâhu't-tenzîl adlı eseri, genel anlamları açıklamaya dayalı olup, analiz edici (tahlili) tefsirlerden sayılmaz. Genellikle ayetlerin genel anlamını verse de zaman zaman ihtilaflı kısımlar üzerinde de durmakta ve detaylı izahlar yapmaktadır. Ayrıca Kur'an'ın Kur'an ile ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) hadisleri ile sahâbe ve tâbiûn rivayetleriyle açıklanmasına da özen göstermiştir. Eserde ayetlerde yer alan kelime ve kavramlarla ilgili olarak gramatik tahlillere de yer verilmektedir. Bakkâlî'nin el yazması halindeki Miftâhu't-tenzîl eseri üzerine yaptığımız bu çalışmada öncelikle müellif ve hayatına dair bilgilere yer verilmiş sonrasında da eserin içeriğiyle ilgili detaylara yer verilerek eser tanıtılmıştır. Müellifin tefsirde izlediği yöntemi ve yararlandığı kaynaklar açıklanmış; yazma nüshaların tam tanımını yapılarak bu nüshalar üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Eserin metni, modern yazım kurallarına uygun şekilde yeniden yazılmış, Kur'an ayetleri mushaf yazımına uygun olarak yazılmıştır. Ayetlerin yer aldığı ilgili sureler dipnotlarda verilmiş, hadisler kaynaklarıyla birlikte tahric edilmiş, önemli şahsiyetlere kısa biyografiler eklenmiştir. Aktarılan metin ve görüşlerin kaynakları asıllarına dayandırarak gösterilmiş, ayrıca metinde geçen anlaşılması zor kelimeler açıklanmış ve çalışmanın sonunda sonuç ve önerileri içeren bir sonuç bölümü hazırlamıştır. Yaptığımız bu çalışmanın, müellif ve ilgili eserinin tanıtılmasına ve üzerinde daha detaylı araştırmalar yapılmasına katkı sunacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Imam al-Baqālī's tafsīr is considered one of the most important tafsīr of the sixth century. The author is one of the leading scholars of this period. His work, Miftāḥ al-tanzīl, is based on explaining the general meanings and is not considered an analytical exegesis. Although he generally gives the general meaning of the verses, he occasionally dwells on the disputed parts and gives detailed explanations. He also paid attention to explaining the Qur'an with the Qur'an and the hadiths of the Prophet (SAW) and the narrations of the sahāba and tābiûn. The work also includes grammatical analysis of the words and concepts in the verses. In this study on al-Baqālī's manuscript Miftāḥ al-tanzīl, firstly, information about the author and his life is given and then the work is introduced by giving details about the content of the work. The author's method of exegesis and the sources he utilized were explained; a complete description of the manuscripts was made and the manuscripts were analyzed. The text of the work has been rewritten in accordance with modern spelling rules, and the verses of the Qur'an have been written in accordance with mushaf spelling. The relevant suras in which the verses appear are given in footnotes, hadiths are analyzed with their sources, and short biographies of important personalities are added. The sources of the quoted texts and opinions have been cited based on the originals, and the difficult-to-understand words in the text have been explained, and a concluding chapter with conclusions and suggestions has been prepared at the end of the study. We hope that this study will contribute to the introduction of the author and his work and to further research on it.