Sürdürülebilir moda ürünleri ile ilgili markaların tasarım yönetimi stratejilerinin ve tüketici algılarının araştırılması
The study of brands design management strategies and the consumer perceptions about sustainable fashion products
  1. Tez No: 950083
  2. Yazar: FAHRİYE DURMAZ EZERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırma, sürdürülebilir moda ürünleri geliştiren markaların tasarım yönetimi stratejilerini ve tüketicilerin bu ürünlere yönelik algılarını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, tüketicilerin moda ürünü satın alma davranışlarında sürdürülebilirlik olgusunun etkisini belirlemek ve markaların tasarım stratejilerinin bu bağlamdaki rolünü anlamaktır Araştırmada hem marka yöneticileri hem de tüketiciler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Marka yöneticileriyle yapılan görüşmeler, sürdürülebilirlik stratejilerinin tasarım ve üretim süreçlerine nasıl entegre edildiğini anlamaya yönelik olup; tüketicilerle yapılan görüşmeler ise bu stratejilerin tüketici algılarına ve satın alma niyetine etkisini ortaya koymayı hedeflemiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, tüketicilerin sürdürülebilir moda ürünlerine artan bir ilgi gösterdiğini ancak hızlı moda kültüründen tamamen uzaklaşmanın zorluklarını ortaya koymaktadır. Markalar açısından ise sürdürülebilirlik stratejilerinin, hem üretim süreçlerinde çevresel etkilerin azaltılmasını hem de tüketici güveninin artırılmasını hedeflediği görülmektedir Sonuç olarak, bu çalışma, sürdürülebilir modanın geleceği için hem tüketici hem de marka perspektifinden önemli iç görüler sunmakta, sektördeki dönüşüm süreçlerine ışık tutmaktadır. Araştırma, markalara yönelik stratejik öneriler geliştirilmesi açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the design management strategies of brands developing sustainable fashion products and explores consumers' perceptions of these products. The primary aim of the study is to determine the impact of the concept of sustainability on consumers' fashion purchasing behaviors and to understand the role of brands' design strategies in this context. In the study, semi-structured interviews were conducted with both brand managers and consumers. Interviews with brand managers aimed to understand how sustainability strategies are integrated into design and production processes, while interviews with consumers sought to reveal the impact of these strategies on consumer perceptions and purchase intentions. The data obtained from the interviews were evaluated using content analysis methods. The research findings indicate that consumers are showing increasing interest in sustainable fashion products but also highlight the challenges of completely moving away from the fast fashion culture. From the brands' perspective, it is observed that sustainability strategies aim to both reduce environmental impacts in production processes and enhance consumer trust In conclusion, this study offers significant insights from both consumer and brand perspectives for the future of sustainable fashion, shedding light on transformation processes in the industry. The research contributes to the literature by developing strategic recommendations for brands.