2018-2024 LGS Türkçe sorularının sözcük ve metin kullanımı bakımından incelenmesi
Examining lexical and textual features in the Turkish questions of lgs between 2018 and 2024
  1. Tez No: 950088
  2. Yazar: YASİN ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı 2018-2024 yılları arasında yapılan liselere giriş sınavlarında sorulan Türkçe sorularını sözcük ve metin kullanımı yönünden incelemektir. Bu amaçla sorularda yer alan söz varlığı unsurları temel söz varlığı, deyimler, atasözleri, terimler, kalıp sözler, ikilemeler ve yabancı kelimeler açısından incelenmiştir. Sorulardaki edebî metin özelliği taşıyan öncüller tür, şekil ve konu bakımından; görseller ise tür, bulundukları yer, renklendirme, kullanılma amacı ve içerik bakımından değerlendirilmiştir. Ayrıca 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan söz varlığı kazanımlarının LGS Türkçe sorularındaki görünümleri tespit edilmiştir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması ile yürütülmüştür. Doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada söz varlığı unsurlarına ilişkin 2044'ü birbirinden farklı toplam 5601 sözcük tespit edilerek sınıflandırılmıştır. Sınavlarda 3380 temel söz varlığı, 1305 terim, 654 yabancı kelime, 196 deyim, 31 ikileme, 25 kalıp söz ve 11 atasözü tespit edilmiştir. Edebî metin özelliği taşıyan 66 soru öncülü incelenmiş ve sınavlarda 58 bilgilendirici metin, altı öyküleyici metin, iki şiir metni bulunduğu görülmüştür. Sınavlarda görsel içeren 27 soru tespit edilmiştir. 2018 yılında bir, 2019 yılında yedi, 2020 yılında beş, 2021 yılında üç, 2022 ve 2023 yıllarında dört, 2024 yılında ise üç görsel sorusu sorulmuştur. Tespit edilen bulgular ışığında LGS Türkçe sınavlarının çeşitli ve zengin bir söz varlığına sahip olduğu, söz varlığı kazanımlarının ve soru öncüllerindeki metin türlerinin sorulara her yıl düzenli oranda dağılım göstermediği, her sene içinde görsel öge barındıran soru sorulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the Turkish questions asked in the high school entrance exams held between 2018-2024 in terms of word and text usage. For this purpose, the lexical elements in the questions were examined in terms of basic vocabulary, idioms, proverbs, terms, formulaic words, reduplications and foreign words. The stems bearing the characteristics of literary texts in the questions were evaluated in terms of type, shape and subject; the visuals were evaluated in terms of type, location, coloring, purpose of use and content. In addition, the appearances of the vocabulary achievements in the 2019 Turkish Course Curriculum in the LGS Turkish questions were determined. The study was carried out with a case study, one of the qualitative research designs. The data obtained through document review were evaluated using descriptive analysis and content analysis. In the study, a total of 5601 words, 2044 of which were different from each other, were identified and classified regarding the vocabulary elements. In the exams, 3380 basic vocabulary, 1305 terms, 654 foreign words, 196 idioms, 31 reduplications, 25 formulaic words and 11 proverbs were identified. 66 question premises with literary text characteristics were examined and it was seen that there were 58 informative texts, six narrative texts and two poetry texts in the exams. 27 questions containing visuals were identified in the exams. One visual question was asked in 2018, seven in 2019, five in 2020, three in 2021, four in 2022 and 2023 and three in 2024. In the light of the findings, it was concluded that the LGS Turkish exams have a diverse and rich vocabulary, that the vocabulary acquisitions and the text types in the question premises are not distributed regularly in the questions every year, and that questions containing visual elements are asked every year.