COVİD-19 pandemisi sonrası yetişkinlerde aşı tutumu ve bilgi düzeyi
Impact of the COVID-19 pandemic on vaccination attitudes and knowledge levels in adults
  1. Tez No: 950741
  2. Yazar: HASAN BİLAL GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sonrasında yetişkin bireylerin aşı tutumu ve bilgi düzeyindeki değişimi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tekirdağ Ergene Ulaş Aile Sağlığı Merkezi'nde 18 yaş ve üzeri 510 bireyle yürütülen bu kesitsel çalışmada, katılımcıların aşı tutumları“savunucu”,“kararsız”ve“karşıt”olarak sınıflandırılmış ve bu tutumlar; sosyodemografik özellikler, pandemideki aşı deneyimleri, bilgi kaynakları ve birinci basamak sağlık hizmetlerine duyulan güven ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Katılımcıların %42,4'ü aşı savunucusu, %45,9'u kararsız, %11,8'i ise aşı karşıtı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the changes in vaccination attitudes and knowledge levels among adults after the COVID-19 pandemic. Conducted with 510 individuals aged 18 and over at Ergene Ulaş Family Health Center in Tekirdağ, this cross-sectional study categorized participants as“supportive,”“hesitant,”or“opposed”to vaccines. These attitudes were analyzed in relation to sociodemographic variables, vaccination experiences during the pandemic, information sources, and trust in primary healthcare. Among participants, 42.4% were vaccine supporters, 45.9% hesitant, and 11.8% opposed.