Düşey manyetik dipol frekans sondajı model eğrilerinin lineer süzgeç teoremi ile hesaplanması
Calculation of the vertical magnetic dipole frequency sounding model curves by using the linear filter theory
  1. Tez No: 9501
  2. Yazar: SAMİ ZÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1 ÖZET DÜŞEY MANYETİK Dİ POL FREKANS SONDAJI MODEL E?RİLERİNİN LİNEER SÜZGEÇ TEOREMİ İLE HESAPLANMASI Sami ZÜNBÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Doç. Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR 1Ö90, Sayfa : 88 Jüri: Prof. Dr. Ali KEÇELİ Doç. Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR Y. Doç. Dr. Öznur MİNDEVALLI Düşey manyetik dipol frekans sondajının CDMDFSD teorisi frekans ortamındaki Maxwell denklemlerine dayanır. Bu metot da manyetik alan bileşenleri elektromanyetik CEM5 vektör potansiyeli kullanılarak hesaplanır. Manyetik vektör potansiyeli Maxwell denklemlerinden türetilen dalga denklemini sağlar. Bu dalga denkleminin çözümü silindirik koordinatlarda verilir. Birer integral deki emi şeklinde ifade edilebilen alan bileşenleri lineer süzgeç kuramından yararlanılarak sayısal olarak hesaplanabilir. Hesaplamalar Anderson C1Q79D: Korkealaakso ve Saksa C 19863 'dan alınan bilgisayar programı yardımı ile yapılmıştır. FORTRAN dilinde yazılmış bu program oldukça hızlı olarak alan bileşenlerinin genlik oranını hesaplar. DMD FS model eğrileri a /o ve R/D oranına göre hazırlanmıştır. Model 2 1 eğrileri R2fc e karşı İH /H I şeklinde çizilmiştir. Bu metotda arazi eğrilerinin grafik yaklaşımla yorumu yapılmıştır. Metodun ayrımlılığının, üst tabakanın iletkenliğineC o), iletkenlik kontrastına C crSct~). 1 Z i. alıcı -verici arasındaki uzaklığın tabaka kalınlığına oranı CR/DD ve alıcı-verici arasındaki uzaklığa CRD bağlı olduğu görülmüştür. DMD FS nın Schlumberger sondajı ile de karşılaştırılması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Düşey manyetik dipol frekans sondajı CDMDFSO, Maxwell "denklemleri. manyetik alan bileşenleri, elektromanyetik CEM) vektör potansiyeli, lineer süzgeç kuramı.
Özet (Çeviri)
iî ABSTRACT CALCULATION OF THE VERTICAL MAGNETIC D I POLE FREQUENCY SOUNDING MODEL CURVES BY USING THE LINEAR FILTER THEORY Sami ZUNBUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor: Assoc. Pr of.Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR 1990, Page: 88 Jury :Prof.Dr. Ali KEÇELİ Assoc. Prof.Dr. Ahmet T. BASOKUR Assoc. Prof.Dr. Öznur MİNDEVALLI The theory of the Vertical Magnetic Dipole Frequency Sounding (VMD FS) is based on the Maxwell equations in frequency domain. In this method; the Electromagnetic (EM) vector potential, satisfies the EM wave equation, is derived from Maxwell equations. Solution of this wave equation can be solved in the cylindrical coordinate system. The EM field components can be represented as integral equations. The sample values of these components are calculated by using the linear filter theory. The computations are performed by using the computer program written by Anderson C1979D: Korkealaakso and Saksa (1986). The amplitude ratio of the field components can be computed by this program in FORTRAN programming language. The VMD FS model curves are prepared according to the conductivity ratios (c /ct ) and the ratio of transmitter-receiver 2 i distance to thickness (R/D). The model curves were _plotted with the amplitude of H /H on the ordinate and R to on.x. r i the abscissa. In this method, the graphical approach to the evaluation of the field curves was carried out. The conductivity contrast (a /a ), R/D ratio and R are found as parameters influencing the resolution of the method. The results of the VMD FS are compared with Schlumberger sounding results obtained using the same parameters as of the VMD FS. KEY WORDS : Vertical Magnetic Dipole Frequency Sounding (VMD FS), Maxwell equations, Electromagnetic (EM) vector potential, Liear filter theory.