Üretim hatlarının teknik açıdan dengelenmesi
Balancing the production lines regarding the technical specifications
  1. Tez No: 95013
  2. Yazar: TALHA GÜNIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Fabrikalarda iş istasyonlarının boş beklemesi, gecikmeler ve.ara depolardaki yığılmalar işlem süreleri arasındaki farklardan meydana gelir. Bu farkların giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalara“Üretim Hattının Dengelenmesi”denir. Bu tezde çeşitli imalat/montaj hatlarını dengeleme metodlanna yer verilmiştir. Bitirme tezinin ilk üç bölümünde Üretim yöntemleri, Montaj Hattı Dengeleme kavranılan, 3. ve 4. Bölümlerde Montaj Hattı Dengeleme metotlarına yer verilmiştir. 5. Bölümde ise bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamada bir defter fabrikasında üretim hatta dengeleme metodları ile Defter Bölümünde eleman sayısı 103 kişiden 48 kişiye indirilmiştir. 1997-1998 yıllarında 103 kişi ile yapılan üretim, 1999 yılında 48 kişi ile 10.5 ayda gerçekleştirilmiş, kalan 1.5 ayda ajanda, takvim, sert kapaklı defter gibi yeni ürünlere çalışılmıştır, verimlilik artmış ve maliyetler azalmıştır. Maliyetlerin azalması ile rekabetçi ortamda satışlar artmış bir önceki yıldan kalan 3.000 ton stok bir sonraki yıl aym miktar üretimle 400 tona düşmüştür. Üretim Hatlarının Dengelenmesi ile şirketlerde verimlilik yükselmekte, karlılık artmaktadır. Şirketlerin rekabet gücü de bu sayede artmaktadır. Bu konu üzerinde yeni yapılan çalışmalar da, bu konunun önemini vurgulamaktadır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Waste time in workstations, delays and heaps in store occurs from differences between operation times. The studies doing due to removing these differences are called“Production Line Balancing”. Production line balancing methods have been mentioned in the thesis. In the second and the third chapters; production methods and Assembly Line Balancing concept, and also in the forth and fifth chapters Assembly Line Balancing methods have been defined. An application has been mentioned in the sixth chapter. It's explained that how the number of workers have been reduced from 103 to 48 in the application. The production in the year of 1997-1998 had been gotten by 103 workers, but the production in the 1999 for ten and half month had been gotten by 48 workers. So that the firm had found an opportunity to develop new products as date book, calander and hard covered notebook with spiral. Thus, productivity is rised and the costs are decreased, in that case, sales are rised and the stock volume are decreased from 3000 tons to 400 tons with the same production volume. Productivity and profitability are increased by assembly line balancing methos, so that competing power is rised. New studies emphasize the importance of production line balancing,too. XU