Türk Hukukunda işçi alacaklarının korunması
The Protection of workers claims in Turkish Law
  1. Tez No: 72892
  2. Yazar: HAKAN KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET İşçi ve ailesinin geçimi için büyük önem taşıyan işçi alacakları çağdaş hukuk sistemlerinde birçok uluslararası sözleşme ve bunlara uygun olarak yapılmış kanunlarla korunmaktadır.Mevcut düzenlemelerle, başta işçinin ücret alacağı olmak üzere, işçinin hizmet sözleşmesinden kaynaklanan tüm alacakları güvence altına alınmaya çalışılmaktadır. Türk Hukuku'nda da, işçi alacaklarının korunmasına yönelik bir çok hüküm bulunmaktadır.Bu hükümlerin temelini Türkiye' nin de onaylamış olduğu uluslararası sözleşmeler oluşturmaktadır.Mevzuatımızdaki hükümler gözönüne alındığında, işçi alacaklarının korunmasına yönelik hükümler iki ana başlık altında incelenebilmektedir.Bunlardan ilki, işçinin ücret alacağının korunmasına yönelik olarak mevzuatımızda yeralan hükümlerdir. Sözkonusu hükümler işçinin ücret alacağını her yönden güvence altına almaya yönelik hükümlerdir.Mevzuatımızda yeralan işçi alacaklarını korumaya yönelik en fazla sayıda hüküm işçinin ücret alacağının korunmasına ilişkindir.Zira işçi açısından ücret alacağı, mevcut işçi alacakları arasında en önem taşıyanıdır. İkinci başlık altında incelenebilecek hükümler ise, işçinin hizmet sözleşmesinden ve çalışma hayatından kaynaklanan tazminat alacaklarının korunmasına yönelik hükümlerdir.Bu hükümler ise, işçinin hangi koşularda ve hangi miktarlarda bu tazminatlara hak kazanabileceklerini düzenlemektedirler. İşçilerin tazminat alacakları hizmet sözleşmesinin sona ermesine ya da işçinin uğramış olduğu bir iş kazası veya yakalanmış olduğu bir meslek hastalığına ilişkin olarak doğabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The claims of the workers, which are very important for the subsistence of the worker and his family, are well defended in the contemporary law system, with a lot of international agreements and with equal rules. With the present arrangements it is strived to guarantee due to the whole claims of the workers, arising because of the workers service agreement, all their claims and first of all, the salary claims of the workers. There are a lot of sentences in the Turkish Law, in the direction of protecting the claims of the workers. The international agreements, also certified by Turkey, constitute the foundations of those sentences.Taking the sentences of our laws into consideration, we can inspect the sentences about the protection of the workers claims under two main captions.First of them is the sentence about the protection of the workers salary claims, which takes place in our Laws. The sentences in question are in the direction of guaranteing the salary claims of the workers in every respect. Most of the sentences, taking place in our laws about the defend of the workers claims, are in the direction of protecting the salary claims of the workers. Because the salary claims are the important claims T in respect of the workers. The other sentences, which we can inspect under the second caption, are about the protection of the indemnity claims of the workers, appearing because of the service agreement and working life of the worker. Those sentences are arrenging the conditions and amounts, in which the workers can deserve those indemnities.The indemnity claims of the workers can appear with the end of the service agreement, with a work accident happend or with a work illness of the worker. KfSW-