Türk Hukukunda işçi sendikası üyeliği
- Tez No: 86282
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, çoğulcu demokrasilerde toplum hayatında oldukça büyük öneme haiz bulunan işçi sendikası ve üyelik güvencesi Yargıtay kararlan ve öğretideki görüşler ışığında incelenmektedir. Sendikayı, işçilerin ve işverenlerin çalışma ilişkilerinde ortak, ekonomik ve sosyal hak ve yararlarım korumak ve geliştirmek için serbestçe kurulan, bağımsız özel hukuk tüzel kişisidir şeklinde tanımlamak mümkündür. Sendika ile üye arasında karşılıklı hak ve yükümlülükler doğuran hukuki ilişkiye üyelik adı verilir. İşçi sendikası üyeliği, mevcut bir sendikaya girme, sendikanın kuruluş aşamasında kurucular arasında yer alma ve sendikaların birleşmesi veya birbirine katılması yollarından birisiyle olmak üzere üç ayrı şekilde kazanılmaktadır. Üyelik, sendika ile üye arasında karşılıklı hak ve borçlar doğuran bir hukuki ilişki olması nedeniyle, üyeye bir takım haklar kazandıracağı gibi, bir takım yükümlülükler de yükler. Kural olarak üye, sendikaya üye olduğu süre içerisinde bu haklardan yararlanır ve borçlardan sorumlu tutulur. İşçi sendikası üyeliğinin çeşitli şekillerde sona ermesi mümkündür. Üyelik, sendika üyeliği ile bağdaşmayan durumların kazanılması ile kendiliğinden sona erebileceği gibi üye veya sendika tarafından gerçekleştirilebilecek çekilme ve çıkarma gibi tek taraflı hukuki işlemlerle de sona erebilir. Sendikaların ve üyelerinin etkinliklerini eksiksiz yerine getirebilmeleri ve fonksiyonlarını gerçekleştirebilmeleri için çeşitli kademelerde güvencelere gereksinmeleri vardır. Gerçekten, kuramsal çerçevede sendika özgürlüğü ne kadar ayrıntılı hükümlerle düzenlenmiş olursa olsun, somut hükümlerle güvence altma alınmadıkça özgür sendikacılıktan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle işe girişte, iş ilişkisinin devamı süresince ve hizmet sözleşmesinin feshinde sendikalı işçilerle sendikasız işçiler arasında herhangi bir ayrım yapılmaması şeklinde ifade edilebilen sendika üyeliğinin güvencesi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, trade union membership and membership guaranties which are considerably important in plural democratic societies are examined under the Court of Appeals decisions and opinions in the doctrine. It is possible to identify that unions which are voluntearly established in order to protect and develop common, economic and social rights of both employee and employers in the work life relations are associations with independent private law public bodies. The relationship which leads to mutual responsibility between the union and its members is called membership. Membership is obtained by three ways; entering into a union or having role in the establishment of a union and merging of unions or acquisition of one union to another. Due to the mutual rights and responsibilities between members and union under the legal relations, union membership creates some rights and responsibilities. As a rule, member can have some rights and responsibilities during the time of membership. It is possible that union membership can be ended in different ways. Membership may end both, occurrence of unreasonable situations or withdrawal or leave - done by members of union. Unions and its members need some guaranties in different levels to perform their activities and its functions completely. Although union independence have some detailed authorities, it is impossible to talk about free union without concrete rules. For this reason, union membership guaranties that can be expressed as there should not be any discrimination between union workers and workers without union during the time of work relations, entering the job and breaking the work contract is also being examined.