Karıştırmalı bir biyoreaktörde oksijen transferini etkileyen parametrelerin incelenmesi
Investigation of the effects of the process variables on the oxygen mass transfer coefficient in a stirred bioreactor
- Tez No: 95015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA KIN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada karıştırmalı bir biyoreaktör içinde proses değişkenlerinin, oksijen transfer katsayısı, kı,a, üzerine etkileri gazın uzaklaştırılması yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Proses değişkenleri; karıştırıcı hızı, hava debisi, sıcaklık, viskozite ve tutuklayıcı malzemenin % yükleme miktarı olarak seçilmiştir. Biyoreaktör içerisinde dört ayrı ortam kullanılmış olup, bunlar sırası ile destile su, gliserin+destile su, tutuklayıcı malzeme+destile su ve tutuklayıcı malzeme+gliserin+destile su'dur. Gliserin ilavesi çözeltinin viskozitesinin artırılması için yapılmış olup, tutuklayıcı malzeme olarak ise Scotch Brite parçacıkları kullanılmıştır. 300 rpm karıştırıcı hızı, 0.3 l.dak“1 hava debisi, 37 °C sıcaklık ve pH 7 deney şartlarında destile su ile yapılan çalışmada elde edilen kı,a değeri 2.766 dak^'dir. Aynı şartlar sabit tutulduğunda, gliserin (%50)+destile su için kı,a değeri 1.383 dak”1, tutuklayıcı malzeme (%25 yükleme, 0.1625 cm3 parçacık hacmi)+destile su için kı,a değeri 0.933 dak“1 ve tutuklayıcı malzeme (%25 yükleme, 0.1625 cm3 parçacık hacmi)+gliserin (%50)+destile su için kı# değeri 0.450 dak”1 olarak bulunmuştur. Deney sonuçlarına göre, destile suya gliserin ve tutuklayıcı malzeme ilavesi ile elde edilen kLa değerleri, aym proses şartlarında destile su için elde edilen kı,a değerlerinden daha düşüktür. Destile su referans alındığında kı,a değerlerindeki azalmaların; gliserin+destile su için % 50, tutuklayıcı malzeme+destile su için % 66.3, tutuklayıcı malzeme+gliserin+destile su için % 83.7 oranlarında olduğu görülmüştür. Çalışmalardan elde edilen kı,a değerleri, proses değişkenlerinin fonksiyonu olarak incelenmiş ve yapılan korelasyonlar sonucunda üssel değerler elde edilmiştir. Yukarıda bahsedilen dört ayrı ortam için elde edilen üssel değerler literatürde belirtilen üssel değerler ile karşılaştırılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of process variables on the volumetric liquid phase mass transfer coefficient, ki,a, in a stirred bioreactor were investigated by the gassing-out method. The process variables chosen were stirrer speed, air flow rate, temperature, viscosity and loading (%) of immobilised material. In the experiments, the solutions used were distilled water, glycerol+distilled water, distilled water with immobilised material and glycerol+distilled water with immobilised material. In this work, ki,a value was obtained as 2.766 min"1 in the distilled water by using the stirrer speed 300 rpm, air flow rate 0.3 l.min _1, temperature 37 °C and pH 7. By using same process conditions, ki,a values obtained in glycerol (50%)+distilled water, distilled water with immobilised material (loading 25%, particle volume 0.1625 cm3) and glycerol (50%)+distilled water with immobilised material (loading 25%, particle volume 0.1625 cm3) were 1.383 miri-1, 0.933 min4 and 0.450 min-1, respectively. The experimental results showed that the addition of glycerol and immobilised material into distilled water results in a reduction of the overall liquid phase mass transfer coefficient compared with the ki.a values obtained in distilled water (without addition). The reductions of the ki,a values were 50% for glycerol+distilled water, 66.3% for distilled water with immobilised material and 83.7% for glycerol+distilled water with immobilised material. The ki,a values obtained from this study were used to establish correlations as a function of the process variables. The exponents representing the dependence of the ki,a on the process variables were compared with the literature values. xu