Okul müdürlerinin Whatsapp gruplarını kullanımı: Amaçlar, sorunlar ve çözüm önerileri
School principals' use of Whatsapp groups: Aims, problems and solution suggestions
- Tez No: 950155
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Eğitim kurumlarında dijital bir iletişim aracı olarak, kullanılan WhatsApp uygulamasının, okul içinde oluşturulan gruplar aracılığıyla okul müdürlerinin iletişimine hangi amaçlarla kullandığı, kullanımının sağladığı avantajlar ve karşılaşılabilecek olası sorunlar ve çözüm önerileri tezimim problem durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma, okul müdürlerinin WhatsApp gruplarını kullanım amaçlarını, karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları eğitim yönetiminde önemli bir yer edinmiştir. Okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve idari personel arasındaki iletişimi hızlandırmak, bilgilendirme süreçlerini kolaylaştırmak ve okul içi koordinasyonu sağlamak amacıyla WhatsApp gruplarını aktif olarak kullanmaktadır. Ancak bu kullanım, bazı avantajlar sunduğu gibi mesai saatleri dışında gelen mesajlar, bilgi kirliliği, mahremiyet ihlalleri ve etik sorunlar gibi çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda araştırmada, nitel araştırma desenlerinden gömülü tek durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay merkez ilçelerinde görev yapan 16 okul müdürü oluşturmaktadır. Katılımcıların 9'u erkek, 7'si kadın olup farklı eğitim kademelerinde (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise) görev yapmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, okul müdürlerinin WhatsApp gruplarını genellikle duyurular yapmak, resmi yazılıları duyurmak, kriz yönetimi sağlamak ve öğretmenler arasında koordinasyonu güçlendirmek amacıyla kullandıklarını göstermektedir. Ancak, müdürler bu kullanımın zaman zaman iş-özel yaşam dengesini bozduğunu, yanlış anlaşılmalara yol açtığını ve mahremiyet ihlalleri riski taşıdığını ifade etmektedir. Özellikle resmi iletişim kanallarının yetersiz olduğu durumlarda WhatsApp'ın bir zorunluluk haline geldiği, ancak bu durumun profesyonel sınırların kaybolmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırmada, eğitim yöneticileri için WhatsApp kullanımına yönelik etik kuralların belirlenmesi, resmi bir iletişim politikası oluşturulması ve veri güvenliği konusunda farkındalığın artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, alternatif dijital platformların okul yönetimi bağlamında etkinliği incelenmeli ve yöneticilerin bu platformları nasıl daha verimli kullanabileceklerine yönelik kılavuzlar geliştirilmelidir. Sonuç olarak, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının okul yönetiminde daha etkili ve bilinçli bir şekilde kullanılması için kurumsal düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bu çalışma, okul müdürlerinin dijital iletişim araçlarını daha bilinçli ve verimli kullanmalarına katkı sağlamayı amaçlamakta olup, gelecekte yapılacak araştırmalara yön vermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purposes for which WhatsApp application, which is used as a digital communication tool in educational institutions, is used by school principals for communication through groups created within the school, the advantages of its use, and the possible problems and solution suggestions that may be encountered are the problematic situations of our thesis. This research aims to examine the purposes of school principals' use of WhatsApp groups, the problems they face and their suggestions for solutions to these problems. With the spread of digital communication tools, instant messaging applications such as WhatsApp have gained an important place in educational administration. School administrators actively use WhatsApp groups to speed up communication between teachers, parents and administrative staff, facilitate information processes and ensure coordination within the school. However, while this use offers some advantages, it also brings along various negativities such as out-of-hours messages, information pollution, privacy violations and ethical problems. In this context, embedded single case study method, one of the qualitative research designs, was used in the study. The participants of the study consisted of 16 school principals working in the central districts of Selçuklu, Meram and Karatay in Konya province in the 2024-2025 academic year. Nine of the participants are male and seven of them are female and they work in different educational levels (pre-school, primary school, secondary school and high school). The data were collected through semi-structured interviews and analyzed using descriptive analysis method. The findings of the study show that principals generally use WhatsApp groups to make announcements, announce official writings, provide crisis management and strengthen coordination among teachers. However, principals reported that this use sometimes disrupts work-life balance, leads to misunderstandings and carries the risk of privacy violations. WhatsApp has become a necessity, especially when official communication channels are inadequate, but this has led to a loss of professional boundaries The study concluded that there is a need to determine ethical rules for the use of WhatsApp for educational administrators, to establish a formal communication policy and to raise awareness on data security. In addition, the effectiveness of alternative digital platforms in the context of school administration should be examined and guidelines should be developed on how administrators can use these platforms more efficiently. As a result, institutional arrangements should be made for more effective and conscious use of instant messaging applications such as WhatsApp in school administration. This study aims to contribute to school principals' more conscious and efficient use of digital communication tools and is important in terms of guiding future research.