Ortaokul matematik öğretmen adaylarının üniversite ve okul matematiği arasındaki ikili süreksizlik ölçeğinin türkçeye uyarlanması: geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the duable discontinuity scale between university and school mathematics for pre-service middle school mathematics teachers: a study of validity and reliability
  1. Tez No: 950157
  2. Yazar: AYŞE HABİBE ENDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Öğretmen adayları genellikle okul matematiği ile üniversite matematiği arasında bir“çifte süreksizlik”algılarlar. İlk süreksizlik, okul matematiği ile üniversite matematiği arasında tutarlılık olmadığına dair inanç olarak tanımlanabilir ve bu, okuldan üniversiteye geçişin meşhur sorunlu kısmının bir parçasıdır. İkinci süreksizlik ise üniversite matematiğinin öğretmen adaylarının daha sonraki mesleki uygulamaları için alaka düzeyinin düşük olduğuna dair bir inanç olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada, Andreas Eichler ve Viktor Isaev tarafından geliştirilen orijinal adı“Beliefs Of Prospective Mathematics Teachers Towards A Double Discontinuity”olan ölçeğin Türkçeye uyarlanması ve Türkiye örnekleminde geçerlik ve güvenirlik çalışmalarını gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye'deki farklı üniversitelerde İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 399 kişi katılım sağlamıştır. Ölçek uyarlama çalışması, ölçeğin yalnızca başka bir dile çevrilmesi ve kullanılması değil, aynı zamanda gerekli işlemler ve analizler sonucunda geçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarının yapılarak başka dil ve kültüre uyarlanması işlemidir. Bu kapsamda Türk kültüründe model veri uyumunu belirlemek amacıyla Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Araştırmadaki veriler SPSS ve LISREL 8.80 programları ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, ölçeğinin orijinal yapısını koruduğunu ve ölçeğin Türkiye örnekleminde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Pre-service teachers often perceive a“double discontinuity”between school mathematics and university mathematics. The first discontinuity can be defined as the belief that there is no coherence between school mathematics and university mathematics, which is part of the well-known problematic transition from school to university. The second discontinuity refers to the belief that university mathematics has low relevance to the prospective teachers' future professional practice. This study aims to adapt the scale originally developed by Andreas Eichler and Viktor Isaev, titled“Beliefs of Prospective Mathematics Teachers Towards a Double Discontinuity,”into Turkish and to conduct validity and reliability analyses in the Turkish sample. A total of 399 students enrolled in Mathematics Teacher Education programs at various universities in Türkiye participated in the study. The process of scale adaptation involves not only translating the scale into another language but also conducting the necessary procedures and analyses to ensure its validity and reliability in a different linguistic and cultural context. In this regard, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted to determine model-data fit within the Turkish cultural context. The data were analyzed using SPSS and LISREL 8.80 software. The findings of the study indicate that the scale maintains its original structure and serves as a valid and reliable measurement instrument for the Turkish sample.