Türkiye'de 1950-1980 döneminde oturma mobilyaları üzerine bir araştırma
A research on seating furniture in Turkey during the period 1950-1980
- Tez No: 950158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
1950-1980 dönemi, Türkiye tarihinde, çok partili hayata geçiş, nüfus artışı ve hızlı kentleşme, askeri darbeler, planlı ekonomi çalışmaları ve ihracat sınırlamaları eşliğinde pek çok alanda kırılma noktalarını, değişim ve gelişimi barındırmaktadır. Bu değişim ve gelişmeler eşliğinde; fiziksel çevrenin bir parçası olarak insan ve mekân arakesitinde önemli bir maddi kültür unsuru olan oturma mobilyasını da etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de 1950-1980 yılları arasında oturma mobilyasındaki değişimi, türler, biçim referansları ve malzemeler aracılığıyla ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmek üzere veriler, alan yazını taraması, doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca, dönemin oturma mobilya örnekleri, geliştirilen tablolar yardımıyla tasniflendirilmiştir. Ulaşılan tüm verilerin değerlendirilmesi ve tasniflendirilmesi yoluyla maddi kültür bağlamında dönemin oturma mobilyaları, sosyal kullanımlarıyla birlikte belgelenmiştir. Çalışma verileri ışığında, Türkiye'de 1950-1980 döneminde geçmişten beri devam eden malzeme ve biçim referanslarının yanı sıra yeni malzeme ve biçim referanslarının da oturma mobilyasında görülmeye başlandığı tespit edilmiştir. Özellikle 1970 sonrasında, süreçte hem yatak olabilen kütüphaneli divan gibi hem de köşe takımları gibi maddi kültür unsurlarının sayesinde, oturma pratiklerinde geçmişten gelen oturma alışkanlıklarının sürekliliği sağlanmıştır. Oturma mobilyalarında malzemelerin ve biçimlerin değiştiği görülürken, tekstil unsurunun önemini koruduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The period between 1950 and 1980 in Turkish history witnessed breaking points, changes, and progress in numerous fields, including the transition to a multi-party system, population growth and rapid urbanization, military coups, efforts toward a planned economy, and export restrictions. These changes and developments also influenced seating furniture, which constitutes an important element of material culture at the intersection of humans and space within the physical environment. This thesis examines the changes in seating furniture in Turkey between 1950 and 1980 by analyzing its types, form references, and materials. For this purpose, data collected through a literature review, document analysis, and semi-structured interviews was evaluated using the content analysis method. Furthermore, examples of seating furniture from the period were classified using tables created exclusively for this purpose. By evaluating and classifying all the collected data, the seating furniture of the period was documented, along with its social uses. The findings reveal that, alongside long-standing material and form references, new materials and forms also began to appear in seating furniture in Turkey during the 1950–1980 period. Especially after the 1970s, thanks to material culture elements such as library divans that could also serve as beds and corner sofa sets, the continuity of traditional seating habits was maintained in seating practices. As the materials and forms of seating furniture have changed, the textile element has maintained its importance.