Grafit temelli elektrokimyasal sensör ile yapay insan sıvılarında bakteri tespiti
Detection of bacteria in artificial human fluids with a graphite-based electrochemical sensor
  1. Tez No: 950161
  2. Yazar: FURKAN SOYSALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞRI SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Escherichia coli (E. coli) tespiti, uzun analiz süresi, yüksek maliyetler ve özgüllük gereksinimi gibi dezavantajlara sahiptir. Son teknoloji elektrokimyasal biyosensörler maliyet açısından verimli ve uygulanması kolay olsa da, duyarlılıkları ve analiz süreleri hâlâ iyileştirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada, hızlı tespit, düşük maliyet ve yüksek duyarlılık elde etmek için manyetik çekirdek-kabuk (Fe2O3@CdSe/ZnS) kuantum noktalarını (MQD'ler) kullanan kâğıt tabanlı bir elektrokimyasal biyosensör sunulmuştur. Algılama tekniği olarak elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EİS) kullanan biyosensör, 102–108 CFU/mL konsantrasyon aralığında E. coli bakterileri için 2,7 × 102 CFU/mL'lik bir tespit sınırına ve %3,5781'lik bir bağıl standart sapmaya (RSD) ulaşmıştır. Optik açıdan, E. coli konsantrasyonu 104'ten 107 CFU/mL'ye istikrarlı bir şekilde arttıkça, kuantum noktalarının floresan ömründe %60'tan fazla söndürülme gözlenmiştir. Bu hibrit biyosensör, 30 dakikalık hızlı bir analiz süresiyle hızlı, oldukça hassas E. coli tespiti sağlamıştır. Bu çalışma, elektrokimyasal ve optik biyosensör sistemlerinin tespit avantajlarını ilk kez grafit tabanlı bir kâğıt sensörde birleştirmesi bakımından, yerinde tanı uygulamalarının gereksinimlerini karşılama potansiyeline sahiptir. Üretim için optimize edilmiş, taşınabilir, grafit tabanlı sensör sisteminin gerçek gıda örnekleri, çevresel örnekler ve özellikle tıbbi klinik örnekler üzerindeki performansını incelemeyi amaçlayan gelecekteki çalışmaların umut verici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli (E. coli) detection suffers from slow analysis time and high costs, along with the need for specificity. While state-of-the-art electrochemical biosensors are cost-efficient and easy to implement, their sensitivity and analysis time still require improvements. In this work, we present a paper-based electrochemical biosensor utilizing magnetic core-shell Fe2O3@CdSe/ZnS quantum dots (MQDs) to achieve fast detection, low cost, and high sensitivity. Using electrochemical impedance spectroscopy (EIS) as the detection technique, the biosensor achieved a limit of detection of 2.7 × 102 CFU/mL for E. coli bacteria across a concentration range of 102–108 CFU/mL, with a relative standard deviation (RSD) of 3.5781%. From an optical perspective, as E. coli concentration increased steadily from 104 to 107 CFU/mL, quantum dot fluorescence showed over 60% lifetime quenching. Thus, this hybrid biosensor provides rapid, highly sensitive E. coli detection with a fast analysis time of 30 min. This study, which combines the detection advantages of electrochemical and optical biosensor systems in a graphite-based paper sensor for the first time, has the potential to meet the needs of point-of-care applications. It is thought that future studies that will aim to examine the performance of the production-optimized, portable, graphite-based sensor system on real food samples, environmental samples, and especially medical clinical samples will be promising.