Türkiye'deki yöresel yemek konulu çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of regional cuisine studies in Türkiye
  1. Tez No: 950162
  2. Yazar: ELİF NEZİHE IŞIKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YARDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yöresel yemek kültürü üzerine yapılmış akademik yayınları bibliyometrik ve içerik analizi yöntemleriyle inceleyerek, literatürdeki genel eğilimleri, tematik odakları ve yöntemsel yaklaşımları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamını, 1985-2024 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezi ve DergiPark veri tabanlarında belirlenen anahtar kelimelerle yapılan tarama sonucunda ulaşılan, eleme kriterlerine uygun 146 akademik çalışma (49 tez, 97 makale) oluşturmaktadır. Bibliyometrik analiz bulguları, özellikle 2010 sonrası dönemde akademik ilgide belirgin bir artış olduğunu, 2015 itibarıyla ise bu artışın ivme kazandığını göstermektedir. Bu eğilim, gastronomi bölümlerinin yaygınlaşması, UNESCO politikaları, coğrafi işaretleme uygulamaları ve gastronomi turizmine yönelik stratejilerle ilişkilidir. Çalışmalar, beş ana tema etrafında toplanmaktadır: besin içerikleri, gastronomik miras, turizm ilişkisi, mutfak çeşitliliği ve coğrafi işaretler. Bununla birlikte, literatürde yöntemsel tekdüzelik dikkat çekicidir. Çalışmaların çoğu nitel yaklaşıma dayalıdır; nicel ve duyusal araştırmalar sınırlıdır. Ayrıca, belirli illerde yoğunlaşma gözlenirken, potansiyeli yüksek bazı bölgeler yeterince temsil edilmemiştir. Uluslararası alanda öne çıkan kültürel sürdürülebilirlik, deneyimsel turizm ve yerel motivasyon gibi kavramların ise çalışmalarda sınırlı yer bulduğu görülmektedir. Sonuç olarak, yöresel yemek kültürü alanındaki akademik üretim artmakla birlikte, kuramsal derinlik, yöntemsel çeşitlilik ve coğrafi kapsayıcılık açısından gelişime açıktır. Gelecek araştırmalarda bu eksik yönlerin giderilmesi ve kültürel boyutların bütüncül biçimde ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine academic publications on local food culture in Turkey through bibliometric and content analysis methods, revealing general trends, thematic focuses, and methodological approaches in the literature. The scope of the research consists of 146 academic studies (49 theses and 97 articles) that were identified through keyword searches in the YÖK National Thesis Center and DergiPark databases between 1985 and 2024, in accordance with specific inclusion criteria. Findings from the bibliometric analysis indicate a significant increase in academic interest, especially after 2010, with a noticeable acceleration from 2015 onwards. This trend is associated with the proliferation of gastronomy departments, UNESCO policies, geographical indication practices, and strategies targeting gastronomy tourism. The studies are clustered around five main themes: nutritional content, gastronomic heritage, the relationship with tourism, culinary diversity, and geographical indications. However, a notable methodological uniformity is observed in the literature. Most studies adopt qualitative approaches, while quantitative and sensory research remains limited. There is also a regional concentration in specific provinces, whereas some areas with high potential are underrepresented. Furthermore, internationally prominent concepts such as cultural sustainability, experiential tourism, and local motivation are found to be scarcely addressed in these studies. In conclusion, although academic production in the field of local food culture is increasing, it remains open to development in terms of theoretical depth, methodological diversity, and geographical inclusivity. Future research is encouraged to address these shortcomings and to approach the cultural dimensions of the topic in a more holistic manner.