Ortaokul matematik dersi öğretim programının toplum merkezli program yaklaşımına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the middle school mathematics curriculum based on the community-centered program approach
- Tez No: 950163
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, 2024-2025 eğitim öğretim yılında ortaokullarda uygulanan matematik dersi öğretim programının toplum merkezli program yaklaşımı çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında öğretim programında toplumsal konuların ele alınma biçimi, öğrencilerin gerçek dünya problemlerini çözmeye teşvik edilip edilmediği ve toplum merkezli öğrenme ortamlarının oluşturulup oluşturulmadığı analiz edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında okullarda uygulanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik öğretim programı ile sınırlıdır. Çalışmada veriler ilgili program materyali doküman analizi yöntemi ile elde edilip, analiz ve değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmada, 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik öğretim programı içerik ve kazanım açısından Toplum Merkezli Program Modeli çerçevesinde incelenmiştir. Bulgular geliştirilen ölçme aracı“Toplum Merkezli Program Değerlendirme Kriterleri Formu”nun boyutları ve araştırmacıların bu forma göre programdan tespit edebildikleri verilerle sınırlıdır. Bu araştırma durum çalışması modelinde gerçekleştirilen nitel bir çalışmadır. Verileri toplamak için“Toplum Merkezli Program Değerlendirme Kriterleri Formu”oluşturulmuştur. Alan yazın araştırması yapıldıktan sonra oluşturulan formdaki maddeler için uzman görüşü alınmıştır. Hazırlanan değerlendirme kriterleri formu doğrultusunda Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı incelenmiş ve formdaki maddelerle ilişkili olduğu düşünülen ifadelere tablonun altında yer verilmiştir. Araştırma kapsamında Matematik Dersi Öğretim Programı'nın toplum merkezli program yaklaşımı özelliklerine ilişkin toplam 178 adet kanıt belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the middle school mathematics curriculum implemented in the 2024–2025 academic year within the framework of the community-centered curriculum approach. The study analyzes how social issues are addressed in the curriculum, whether students are encouraged to solve real-world problems, and whether learning environments aligned with community-centered principles are created. This study is limited to the 5th, 6th, 7th, and 8th grade mathematics curriculum applied in Turkish middle schools during the 2024–2025 academic year. The data were obtained through document analysis of the relevant curriculum materials, and the findings were evaluated accordingly. The curriculum was examined in terms of content and learning outcomes with reference to the Community-Centered Curriculum Model. The findings are limited to the dimensions of the“Community-Centered Curriculum Evaluation Criteria Form,”which was developed as a measurement tool, and to the data identified from the curriculum by researchers according to this form. This research is a qualitative study conducted using the case study design. The“Community-Centered Curriculum Evaluation Criteria Form”was developed to collect data. After reviewing the literature, expert opinions were obtained regarding the items on the form. Based on the evaluation form, the Middle School Mathematics Curriculum was analyzed, and the statements considered relevant to the items were provided below the table. A total of 178 pieces of evidence were identified in the mathematics curriculum in relation to the characteristics of the community-centered curriculum approach.