LoRa modülasyonu kullanarak fabrika üretim izleme sistemi geliştirilmesi
Developing a factory production tracking system using LoRa modulation
- Tez No: 950170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, LoRa (Uzun Menzil) modülasyonunu temel alarak düşük maliyetli ve etkin bir fabrika üretim izleme sistemi geliştirmeyi amaçlanmaktadır. Modern endüstriyel tesislerin üretim süreçlerini izlemek, veri toplayarak verimliliği artırmak amacıyla tasarlanan bu proje, LoRa teknolojisinin teknik yönlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu projenin ana hedefleri arasında LoRa modülasyonu ile uygun bir donanım ve yazılım altyapısı tasarlamak, veri toplama ve iletişim protokollerini geliştirmek, merkezi bir veri işleme ve analiz platformu kurmak, kullanıcı dostu bir arayüz geliştirmek, üretimin performansını değerlendirmek ve güvenlik önlemleri ile veri gizliliğini sağlamak bulunmaktadır. Literatürde ilk defa LoRa tabanlı bir üretim izleme sistemi gerçek bir fabrika ortamında tasarlanıp uygulanmıştır. Özellikle düşük maliyetli IoT çözümleri ve gömülü yazılım alanlarındaki teknolojik ilerlemeye katkı sağlamayı planlanmaktadır. Fabrika içerisindeki kablolu iletişimde yaşanan zorluklar, genellikle altyapı oluşturma ve bakım gereksinimleriyle ilişkilidir. Kablo kurulumu ve bakımı maliyetli ve zordur. Ancak, LoRa gibi teknolojiler, belirli bir mesafeye kadar iletişim sağlayarak bu süreçleri ortadan kaldırır. Ana geçit cihazı, cihazların verilerini alır ve bunları merkezi bir sunucuya aktarır. Üretim bilgisi olduğunda, tasarlanan cihaz bilgiyi merkezi sisteme kablosuz şekilde aktarır, böylece kablo karmaşasını ve makine arayüzlerini ortadan kaldırarak iletişimi basitleştirir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a low-cost and efficient factory production monitoring system based on LoRa (Long Range) modulation. This project, which is designed to monitor the production processes of modern industrial plants and increase efficiency by collecting data, discusses the technical aspects, advantages and disadvantages of LoRa technology in detail. The main objectives of this project include designing a suitable hardware and software infrastructure with LoRa modulation, developing data collection and communication protocols, establishing a centralized data processing and analysis platform, developing a user-friendly interface, evaluating the performance of the production and ensuring data privacy with security measures. A LoRa-based production monitoring system has been designed and implemented in a real factory environment for the first time in the literature. It is planned to contribute to technological progress, especially in the fields of low-cost IoT solutions and embedded software. Challenges with wired communication within the factory are often associated with infrastructure build and maintenance requirements. Cable installation and maintenance is costly and difficult. However, technologies such as LoRa eliminate these processes by providing communication up to a certain distance. The main gateway device receives the devices data and transfers it to a central server. When there is production information, the designed device wirelessly transfers the information to the central system, thus simplifying communication by eliminating cable clutter and machine interfaces.