Osmanlı'dan Cumhuriyet'e (1914-1945) ihtikâr meselesi ve ihtikâr komisyonları
From the Ottoman Empire to the republic (1914-1945) the black market issue and black market commissions
  1. Tez No: 950171
  2. Yazar: OĞUZHAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ticaretin tarihi kadar eski bir haksız kazanç sağlama yöntemi olarak karşımıza çıkan ihtikâr, genellikle mal üretip, üretilen malın da fahiş fiyatlarla piyasaya sunulması işiyken; kimi zaman da insanların elindeki ürünü saklaması, stoklayıp biriktirmesi ve piyasada bulunan ürünleri tekeline almasını kapsamaktadır. Her ne kadar devletler ve hükümetler ihtikârla ve ihtikârı gerçekleştiren muhtekirlerle mücadele etmeye çalışmışsa da, gerek doğal gelişen olaylar gerekse farklı etkenler mücadeleyi zorlaştırmıştır. Her dönemde günceliğini koruyan bir mesele olan ihtikâr, zor zamanlarda daha da artmasından dolayı Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ve Cumhuriyet dönemi İkinci Dünya Savaşı yıllarında etkisini devlet ve halk üzerinde daha da artırmıştır. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti de bu meseleye engel olma adına farklı dönemlerde farklı yöntemlerle önlemler almış ve kurulan ihtikâr komisyonlarıyla ihtikâr ve ihtikârı gerçekleştiren muhtekirlerle mücadele etmiştir. Bu çalışmada, özellikle zor zamanlarda etkisi daha fazla hissedilen, devlete ve millete büyük sorunlar yaratan ihtikâr meselesi ve bu meseleyle mücadele için yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İki bölümle ortaya çıkartılan çalışmanın ilk bölümünde Osmanlı Devleti'nin son döneminde yaşanan ihtikâr olaylarını, ihtikârı artıran faktörleri ve ihtikâra konu olan ürünlerin neler olduğu ile idarenin bu sorunla mücadele için oluşturduğu komisyonlar ve yaptığı çalışmalar anlatılmıştır. İkinci bölümünde ise Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde ve İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki ihtikâr olayları ile devletin ihtikârı önleme amacıyla oluşturduğu komisyonlar ve yaptığı çalışmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Black market, which is a method of gaining unfair profit as old as the history of trade, generally involves producing goods and offering them to the market at exorbitant prices; while it sometimes involves people hiding, stockpiling and monopolizing the products on the market. Although states and governments have tried to combat the black market and the profiteers who cause it, the emerging conditions and different factors have made the fight difficult. The black market, which has always been a current issue, has increased in difficult times, and thus its effect on the state and the people increased even more in the last years of the Ottoman Empire and the Second World War years of the Republic. The Ottoman Empire and the Republic of Türkey also took measures with different methods at different times in order to prevent this issue and fought against the black market and the profiteers who carried out the black market through the black market commissions established. In this study, the issue of the black market, which is felt more especially in difficult times and creates great issues for the state and the nation, and the efforts made to combat this issue are discussed. The first part the study, which is presented in two parts, explains the black market incidents that occurred in the last period of the Ottoman Empire, the factors that increased the black market, the products that were subject to the black market, and the commissions established by the administration to combat this issue and the work they did. In the second part, the issue of the black market in the early periods of the newly established Republic and during the Second World War, as well as the commissions established by the state to prevent the black market and their work are explained