Helen Frankenthaler'in ifade dili bağlamında soyut sanatta doğa tasviri
The depiction of nature in abstract art within the context of helen frankenthaler's language of expression
  1. Tez No: 950169
  2. Yazar: EMİNE BÜYÜKBAŞ HAYDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM MÜTEVELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sanat tarihinde doğa, geçmişten günümüze bir ilham kaynağı olmuştur. Günümüze dek birçok sanatçı için doğa, temel bir taklit aracı olarak temsil öğesi olmaktan, doğayı soyutlama aracılığıyla yeni manzaralar yaratma eğilimine doğru evrilmiştir. Çalışmanın amacı, Helen Frankenthaler'in sanatına odaklanarak soyut sanatta doğa tasvirini incelemek ve soyutlama ve doğa ilişkisini değerlendirmektir. Zamandizinsel bir yaklaşımla İkinci Dünya Savaşı sonrasında sanatın ve sanatçının değişen konumu incelenmekte; savaş sonrası dönemde Avrupa'dan Amerika'ya göç eden sanatçıların karşılaştıkları koşullar ve bu ortamın sanatsal üretim üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Bu bağlamda, birinci kuşak New York Okulu sanatçılarının Amerika'daki sanatsal durumu hangi açılardan değişime götürdükleri değerlendirilmektedir. Helen Frankenthaler'in yaşamına kısaca değinilmekte ve sanatsal pratiğini şekillendiren etkenler analiz edilmektedir. Sanatçının geliştirdiği soak-stain tekniği de kısa bir incelemeyle ele alınmaktadır. Aynı zamanda Frankenthaler'in sanatının zaman içindeki dönüşümü ve ifade biçiminin evrimi de vurgulanmaktadır. Sonuç olarak kendi sanatsal üretimlerim ile Helen Frankenthaler'in sanatsal dili arasında kurduğum ilişki bağlamında doğa temasına nasıl yaklaştığım açıklanmaktadır. Manzara ve bellekten aktarım konusunda dikkat ettiğim hususlar ele alınmakta ve çalışma sonuca bağlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Soyut Sanat, Helen Frankenthaler, Soak-Stain, Manzara, Doğa, Soyutlama, Amerikan Sanatı.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of art, nature has been a source of inspiration from the past to the present. For many artists, nature has evolved from being an element of representation as a basic means of imitation to the tendency to create new landscapes through abstraction. The aim of this study is to examine the depiction of nature in abstract art with a focus on Helen Frankenthaler's art and to evaluate the relationship between abstraction and nature. Taking a temporal approach, the study examines the shifting position of art and the artist after the Second World War, analysing the conditions faced by artists who migrated from Europe to America in the post-war period and the impact of this environment on artistic production. In this context, the manner in which the first generation of New York School artists changed the artistic situation in America are evaluated. Helen Frankenthaler's life is briefly discussed. Subsequently, the factors that shaped her artistic practice are analyzed. The soak- stain technique developed by the artist is also brieflyexamined. Moreover, the transformation of Frankenthaler's art over time and the evolution of her form of expression are also emphasized. Finally, the study outlines how the theme of nature is approached in the context of the relationship between the author's own artistic production and Helen Frankenthaler's artistic language. The issues that were addressed in terms of landscape and transmission from memory are discussed and the study is concluded. KEY WORDS: Abstract Art, Helen Frankenthaler, Soak-Stain, Landscape, Nature, Abstraction, American Art.