Kadınların boşanma deneyimi: Çalışan ve çalışmayan kadınların boşanma deneyimi üzerine bir araştırma
Women's divorce experience: A research on the divorce experience of working and non-working women
- Tez No: 950198
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, kadınların boşanma deneyimlerini çalışan ve çalışmayan kadınlar üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Boşanmanın kadınlar üzerindeki sosyo-ekonomik etkileri, gelir ve yaşam koşulları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Araştırmada elde edilen veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Anketleri'nde 2019-2023 dönemi verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, kadınların evli ve boşanmış olma durumlarına göre eğitim seviyeleri, sağlık göstergeleri, ekonomik refah düzeyleri ve yoksulluk oranları detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programından yararlanılarak betimsel ve istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, frekans ve yüzde dağılımları ile kadınların demografik ve ekonomik profilleri ortaya konmuştur. Ardından, bağımsız gruplar t-testi, ki-kare testleri ile boşanmanın kadınların yaşam koşulları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışan ve çalışmayan kadınlar arasındaki farklılıklar, gelir seviyesi, sosyal destek mekanizmaları ve yaşam kalitesi bağlamında ele alınarak literatüre karşılaştırmalı bir perspektif sunmak amaçlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, özellikle boşanmış kadınların ekonomik ve sosyal açıdan belirli risk gruplarında yer aldığını, çalışmayan kadınların boşanma sonrası yoksulluk oranlarının evli kadınlara göre daha yüksek olduğunu ve eğitim seviyesinin boşanmanın etkilerini hafifletici bir faktör olarak ön plana çıktığını göstermektedir. Ayrıca, evli ve boşanmış kadınlar sağlık göstergeleri açısından değerlendirildiğinde boşanmış kadınların psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarına daha yatkın olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, boşanmanın kadınların yaşam koşulları üzerindeki uzun vadeli etkilerini ortaya koyarak, sosyal politikaların ve destek mekanizmalarının iyileştirilmesi konusunda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines women's experiences of divorce through working and non-working women. The socio-economic effects of divorce on women are evaluated within the framework of income and living conditions. The data obtained in the study is based on the Income and Living Conditions Surveys published by the Turkish Statistical Institute (TurkStat) for the 2019-2023 period. In this context, education levels, health indicators, economic welfare levels and poverty rates of women according to their married and divorced status were analyzed in detail. In the study, descriptive and statistical analyses were carried out using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. First, the demographic and economic profiles of women were analyzed using frequency and percentage distributions. Then, independent samples t-test and chi-square tests were used to evaluate the effects of divorce on women's living conditions. The differences between working and non-working women were analyzed in terms of income level, social support mechanisms and quality of life in order to provide a comparative perspective to the literature. The findings of the study show that especially divorced women are in certain risk groups in economic and social terms, the poverty rates of non-working women after divorce are higher than married women, and the level of education stands out as a mitigating factor for the effects of divorce. Moreover, when married and divorced women are evaluated in terms of health indicators, it is determined that divorced women are more prone to psychological and physical health problems. The study reveals the long-term effects of divorce on women's living conditions and offers suggestions for improving social policies and support mechanisms.