Bilgi-işlemsel düşünme temelli mikro öğrenmenin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde modellenmesi
Modeling of computational thinking-based micro learning in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 950208
  2. Yazar: ALP KAAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ALEV ÖZKÖK, PROF. DR. NERMİN YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezde, Tasarım Tabanlı Araştırma (TTA) yöntemi kullanılarak, yabancı dil olarak Türkçe (YDT) öğrenen B2 seviyesindeki öğrencilerin argümantasyon becerilerini geliştirmeye yönelik dijital bir öğrenme ortamı tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Dördüncü Sanayi Devrimi'nin etkisiyle dijitalleşmenin eğitsel süreçlerde kaçınılmaz bir rol üstlenmesi, teknoloji, içerik ve pedagojinin bütünleştirildiği öğrenme tasarımlarını gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda çalışma, mikro öğrenme yaklaşımı temel alınarak yapılandırılmış; mobil ortamda uygulanabilir, kısa ve odaklanmış mikro görevler geliştirilmiştir. Öğrenme içeriği ise bilgi-işlemsel düşünme stratejileri esas alınarak hazırlanmış; ayrıştırma, örüntü tanıma, soyutlama ve algoritmik düşünme gibi becerilerin kullanılmasına yönelik kurgulanmıştır. Araştırma süreci, TTA'nın döngüsel yapısına uygun biçimde analiz, tasarım, geliştirme, uygulama, düzenleme ve yeniden uygulama aşamalarını içermektedir. Uygulama sürecinde elde edilen nitel ve nicel veriler doğrultusunda tasarım modeline ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve gelecekteki öğretim uygulamalarına yol gösterici nitelikte özgün bir tasarım modeli önerilmiştir. Bu çalışma, hem yabancı YDT öğretiminde argümantasyon becerilerinin geliştirilmesine hem de teknoloji destekli öğretim tasarımı alanına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a digital learning environment was designed and developed using the Design-Based Research (DBR) method to enhance the argumentation skills of B2-level learners of Turkish as a foreign language. The transformative effects of the Fourth Industrial Revolution have rendered technology an indispensable element in educational processes, necessitating learning designs that integrate technology, content, and pedagogy. Within this framework, the study was structured around the micro learning approach, and short, focused micro tasks suitable for mobile environments were developed. The learning content was constructed based on computational thinking strategies, aiming to support learners' abilities in decomposition, pattern recognition, abstraction, and algorithmic thinking. The research process followed the cyclical structure of DBR and included the stages of analysis, design, development, implementation, revision, and reimplementation. Both qualitative and quantitative data obtained during the implementation process were used to evaluate the design model, resulting in the proposal of a unique instructional design model that can guide future educational practices. This study aims to contribute to the development of argumentation skills in the context of teaching Turkish as a foreign language and to the broader field of technology-enhanced instructional design.